11 γκολ σε ένα ματς στο Europa League!

Ιστορία έγραψαν η ουγγρική Ντέμπρετσεν και η λετονική Σκόντο Ρίγα στην αναμέτρησή τους για τη δεύτερη προκριματική φάση του Europa League.

Η Ντέμπρετσεν διέλυσε με 9-2 τη Σκόντο και φυσικά προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση των προκριματικών. Αυτό το σκορ είναι ρεκόρ στη βραχύβια ιστορία του Europa League (είναι μόλις η έβδομη σεζόν διεξαγωγής), καθώς για πρώτη φορά μπαίνουν σε ένα παιχνίδι πάνω από 10 γκολ!

Για την ιστορία ο «χορός» των γκολ άρχισε στο 7ο λεπτό για τη Ντέμπρετσεν, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 5-0, έφτασε μέχρι το 8-0 στο 58’, προτού έρθουν δύο γκολ σε έξι λεπτά για τη Σκόντο. Το τελικό 9-2 διαμορφώθηκε στο 70ό λεπτό. Κοινώς τα 11 γκολ σημειώθηκαν σε διάστημα 63 λεπτών, περίπου ένα γκολ ανά έξι λεπτά!