«2 στα 2» οι κορασίδες

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τις κορασίδες του Άρη, που επιβλήθηκαν με 3-1 του τμήματος junior της Ευκαρπίας και ενώ στο ημίχρονο οι «κίτρινες» προηγούνταν με 3-0.

Όπως αναφέρεται στην επίσημη σελίδα του τμήματος στο facebook:

«Οι κίτρινες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έβαλαν γρήγορα το πρώτο τους γκολ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, στην πρώτη φάση που έκαναν. Στην φάση αυτή η Μαρία Θωμαδάκη με ωραίο δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 υπέρ του ΑΡΗ.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Ευκαρπία προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι χάνοντας μια ευκαιρία στο 10′, όπου σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΡΗ η Χριστιάνα Βήκα, η τερματοφύλακας του ΑΡΗ, τελικά θα πιάσει την μπάλα πριν αυτή να περάσει την γραμμή του τέρματος.

Μεγάλη ευκαιρία θα χάσουν οι κορασίδες του ΑΡΗ να κάνουν δύο τα τέρματα τους, όταν η Στέλλα Πολυχρονιάδου έβγαλε όμορφη σέντρα στο 13′ της αναμέτρησης και η Φωτεινή Μουστακλή έκανε το πλάσε,αλλά το πλασέ της το απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 15′ όμως οι κίτρινες θα τα καταφέρουν και θα κάνουν το 2-0 με προβολή της Φωτεινής Μουστακλή που μπέρδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ύστερα από σέντρα ακριβείας της Στέλλας Πολυχρονιάδου.

Στο 21΄ έκαναν το 3-0, όταν η Σοφία Παπαδοπούλου με μία ατομική της προσπάθεια από τα αριστερά έκανε το σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια η μπάλα ήρθε στα πόδια της Μαρίας Θωμαδάκη, η οποία με δυνατό ευθύβολο σουτ έκανε το 3-0 υπέρ του ΑΡΗ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 50′ η Ευκαρπία θα μειώσει το σκορ σε 3-1 σε μια περίεργη φάση, όπου η μπάλα, μετά από διάφορες κόντρες σε σουτ που έκανε παίκτης της Ευκαρπίας, θα περάσει λίγο την γραμμή του τέρματος, με την Χριστιάνα Βήκα να προσπαθεί ανεπιτυχώς να πιάσει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

ΑΡΗΣ (Κολλήγα): Βήκα, Μουστακλή, Κρομύδα, Θωμαδάκη, Παρούση, Αγαθαγγελίδου, Πολυχρονιάδου, Σπούρα, Τσιλιμπή, Τσιάτσου, Παπαδοπούλου».