Την… κατεδάφισε! Χάγκινς από άλλο πλανήτη και πρόκριση Άρη (64-61)!

Ο Τζαμέλ Χάγκινς είχε όρεξη για… κατεδαφίσεις σήμερα! Και αφού δεν του έφτασε η μπασκέτα στο 21′ με το εντυπωσιακό κάρφωμά του, κατεδάφισε και την ΑΕΚ! Ο Άρης κέρδισε με σκορ 64-61 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, παρουσία 5.500 φιλάθλων του!

Η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο ξεκίνημα, μη επιτρέποντας τον Άρη να κάνει το παιχνίδι που στηρίζεται στην γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Οι κίτρινοι… βγήκαν από τα νερά τους, ο Οκάρο Γουάιτ χρεώθηκε με γρήγορα τρία φάουλ (5’) και σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση (8/21 σουτ) και τα 6 επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, το παιχνίδι ελέγχθηκε από τους φιλοξενούμενους. Στο 6’ το σκορ ήταν 10-13, όμως οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις με τον Χάγκινς και μείωσαν (14-15 στο 8’). Η ΑΕΚ χωρίς να βγάλει καθόλου τον Γουόρεν από το παρκέ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-21 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 18-24 (11’) και 20-26 (13’).

Η παρουσία των Ξανθόπουλου, Ζάρα και Τσούπκοβιτς έδωσε λύσεις κυρίως αμυντικά. Ο Άρης μείωσε σε 25-26 (14’) και προσπέρασε με 31-28 (15’). Η ΑΕΚ αντέδρασε, πέρασε τη μπάλα στον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος δημιούργησε προβλήματα (31-33 στο 17’). Ο Πελεκάνος ισοφάρισε σε 34-34 στο ίδιο λεπτό και το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο (36-36) με τον Άρη να έχει  μόλις 2 λάθη, αλλά και 12/33 σουτ (8/25δπ., 4/8τρ.).

Ο Άρης ξεκίνησε εκρηκτικά το δεύτερο μέρος, με καλάθια του Χάγκινς, μόνο που το κάρφωμα με το οποίο διαμορφώθηκε το 40-36 είχε ως αποτέλεσμα να… κατεδαφίσει τη μπασκέτα! Προκλήθηκε διακοπή περίπου 50 λεπτών μέχρι να ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι, καθώς αρχικά αποφασίστηκε αλλαγή της στεφάνης, αλλά αυτό δεν είχε επιτυχία και εν τέλει αντικαταστάθηκε ολόκληρο το ταμπλό!

Από τη στιγμή που άρχισε ξανά το παιχνίδι ο Άρης δεν μπόρεσε να βάλει σουτ εκτός ρακέτας. Ο Σίμτσακ έδωσε πολλές μάχες σε άμυνα και επίθεση μαζί με Χάγκινς, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 51-45 (28’), αλλά δέχθηκαν σερί 0-10 από την ΑΕΚ, που ξέφυγε με 51-55 (33’). Τότε ήρθε το πρώτο τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, από τον Πελεκάνο (54-55) και αμέσως μετά ο Γουάιτ με σουτ από μέση απόσταση έβαλε τους κίτρινους μπροστά (56-55). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με βολές του Μιλόσεβιτς προηγήθηκε με 56-58 (38’), ο Μακ Νιλ με 1/2 βολές μείωσε σε 57-58 και έτσι μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Μακ Νιλ με λέι απ στα 52’’ έκανε το 59-58 και στην επίθεση της ΑΕΚ ο Χάγκινς έσβησε τα φώτα στον Καλαμπόκη, ενώ πήρε και τη μπάλα για να τελειώσει τη φάση μπροστά γράφοντας το 61-58 (29’’). Ο Γουόρεν αστόχησε σε τρίποντο, ο Γουότερς με βολές έκανε το 63-58 και παρότι ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 63-60 με 2/3 βολές, ο Χάγκινς έβαλε 1/2 βολές για το 64-60 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος (5ασ.), Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 4 (4ρ.), Γουότερς 10 (6ασ.), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17 (3/7β., 7/15δπ., 10ρ., 6κοψ.), Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6 (3ρ., 3ασ.), Μακ Νιλ 9 (4ασ.).

ΑΕΚ: Ανοσίκε 5 (8ρ.), Παπαντωνίου 7 (2), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11 (9ρ.), Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (9ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Γουόρεν 4 (5ασ.).