ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ήττα (97-99) μετά από δύο παρατάσεις και πολλά σκαμπανεβάσματα

Την ήττα στην δεύτερη παράταση γνώρισε ο Άρης από την Γκαζιαντέπ με σκορ 97-99 στο φιλικό που έγινε στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο των 26ων Μαυροσκουφείων. Πολύ χρήσιμο τεστ για τους κίτρινους, οι οποίοι και πάλι παρουσίασαν προβλήματα συνοχής και διάρκειας στην απόδοσή τους.

Ο Άρης δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί ο Μάικλ Τζένκινς να ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και η πρώτη περίοδος να ήταν σχετικά ισορροπημένη (12-8, 13-13, 15-18, 18-22), όμως η Γκαζιαντέπ με το μακρινό σουτ ήταν αυτή που έλεγξε τον αγώνα. Προηγήθηκε με 21-24 στο τέλος του δεκαλέπτου και με κορυφαίους τους Μπάλαζιτς και Ρούζιτς αλλά και τον Ιβάνοφ που έδωσε πολλές λύσεις στη ρακέτα και ξέφυγε με 10 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου (25-35, 29-39) πριν κάνει το 32-46 (19’). Αυτή η διαφορά ήταν και στο ημίχρονο (35-49) με τους κίτρινους να παρουσιάζουν πολλά προβλήματα και αμυντικά και επιθετικά.

Η εικόνα δεν βελτιώθηκε έως τα μέσα της τρίτης περιόδου. Στο 24’ το σκορ ήταν 41-54 για την τουρκική ομάδα, όμως σε εκείνο το σημείο Μαρμπλ και Τζένκινς έβαλαν μεγάλα τρίποντα, τα περισσότερα με άμυνα πάνω τους και οι κίτρινοι μείωσαν στον πόντο (58-59 στο 28’). Η Γκαζιαντέπ αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 58-63, αλλά ο Άρης είχε επιστρέψει…

Με σερί 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά οι κίτρινοι προηγήθηκαν με σκορ 65-63 (33’) για πρώτη φορά μετά το 12-11 στο 4’ και στο 35’ ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 70-69 σε ένα παιχνίδι που είχε γίνει ντέρμπι. Ο Μπάλαζιτς με τρίποντο έγραψε το 70-72 (36’) αλλά ο Άρης απάντησε με σερί 7-0 για να διαμορφώσει το 77-72 (1.40).

Η Γκαζιαντέπ αντέδρασε και έφερε το ματς στον πόντο (77-76 στα 49’’). Στα 28’’ ο Μπάκνερ αστόχησε, όμως άστοχος ήταν και ο Τσέρι (22’’). Ο Ξανθόπουλος κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ, τραυματίστηκε και αποχώρησε και ο Κάμινγκς που τον αντικατέστησε με 2/2 βολές έγραψε το 79-76. Στα 13’’ ο Ιβάνοφ μείωσε σε 79-78, ο Κάμινγκς με 1/2 βολές έκανε το 80-78 (10’’), αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν 1,9’’ πριν το τέλος με τον Ιβάνοφ (80-80) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Στο 1.04 πριν το φινάλε ο Ερόλ έβαλε την Γκαζιαντέπ μπροστά με 85-87, αλλά ο Μαρμπλ με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 87-87 (50’’). Ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα, από τον Ερόλ και από τον Κάμινγκς και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση!

Ο Ρούζιτς με 2/2 τρίποντα έβαλε μπροστά την Γκαζιαντέπ με 89-93 (47’), αλλά ο Κάμινγκς μείωσε σε 93-94 με δικό του τρίποντο, κρατώντας ζωντανό τον Άρη. Με το σκορ 93-95 ο Τζένκινς έκλεψε τη μπάλα, ο Μούρτος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 96-95 (1.13) και έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά! Οι Τούρκοι απάντησαν με τον Νουρκάν και 2/2 βολές του Ρούζιτς για να προηγηθούν με 96-99 στα 40’’ πριν το τέλος. Ο Κάμινγκς με 1/2 βολές έκανε το 97-99, ο Ξανθόπουλος έπαιξε καλή άμυνα και έκλεψε τη μπάλα στα 10’’ αλλά ο Μαρμπλ δεν είχε καλό τελείωμα στο μπάσιμο που επιχείρησε. Οι Τούρκοι πήραν την κατοχή στα 4’’ και παρότι ο Τσέρι αστόχησε στις βολές που κέρδισε, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, καθώς το τρίποντο του Κάμινγκς από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 35-49, 58-63, 80-80 (κ.α.), 87-87 (α’ παρ.), 97-99.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 16 (3)Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Τζένκινς 23 (6), Κάμινγκς 17 (1)Ζάρας 7 (1), Χρηστίδης 3, Μούρτος 10 (1), Σίμτσακ 4, Μπάκνερ 9Καββαδάς 6.

GAZIANTEP: Ράουτινς 5 (1), Οζκανλί, Νουρκάν 2, Ερόλ 15 (3), Οζκάν 9, Ρούζιτς 13 (3), Σουνγκούρ, Μπάλαζιτς 20 (4), Τσέρι 9 (1), Εριούζ, Ιβάνοφ 26 (1).