Για μια αλλαγή απόφασης στον… αέρα έχασε τη νίκη (70-71)!

Ο Άρης έχασε από την Μπεσίκτας με σκορ 70-71 στο Αλεξάνδρειο, παρουσιάζοντας πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Είχε κενά διαστήματα, αλλά και κάποιες πολύ καλές στιγμές, που του επέτρεψαν στο τέλος να ανατρέψει διαφορά 11 πόντων, να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η αλλαγή απόφασης του Τζένκινς στον… αέρα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπεσίκτας αιφνιδίασε τον Άρη, προηγήθηκε με 9-0 με δύο τρίποντα του Τόμσον και ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα. Μετά το τάιμ άουτ άλλαξε η ένταση με την οποία έπαιζαν οι παίκτες του Άρη, ακολούθησε σερί 10-0 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά και οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 10-9, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 16-15.

Με σερί 8-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 24-20 (13’), αλλά η Μπεσίκτας με τους Γουίμς, Ρολ και Κλαρκ ανέβασε την απόδοσή της. Το 27-23 στο 14’ έγινε 29-33 στο 18’, όμως ο Άρης παρότι δεν είχε καλή επιθετική λειτουργία, ιδίως απέναντι στην ζώνη των Τούρκων, μπόρεσε να μειώσει στον πόντο (34-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο δύο παίκτες ξεδίπλωσαν στο παρκέ τις μεγάλες δυνατότητές τους. Ο Ερλ Κλαρκ αρχικά για την Μπεσίκτας, στην οποία έδωσε προβάδισμα με 36-41 (22’) με όμορφες προσπάθειες, αποδεικνύοντας ότι… ανήκει στο ΝΒΑ και εν συνεχεία ο Μάικλ Τζένκινς. Με 10 συνεχόμενους πόντους (3/3 τρίποντα στο ένα και φάουλ!) ο Αμερικανός άλλαξε την μορφή του αγώνα, ο Άρης προηγήθηκε με 46-45 (24’), αλλά η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συνεργασιών στην επίθεση και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 51-53.

Με δύο σερί τρίποντα του Στρόμπερι η Μπεσίκτας ξέφυγε με 61-56 (33’) και έδειξε ότι ήλεγχε τον αγώνα, κυρίως γιατί οι κίτρινοι παρουσίασαν και πάλι προβλήματα συνοχής στην επιθετική τους λειτουργία, ενώ ο Σιπάχι με δικό του τρίποντο έγραψε το 56-64 (34’). Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντιδράσει επιθετικά, ο Στρόμπερι είχε ζεσταθεί και στο 36’ η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 11 πόντους (58-69), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Με ηγέτη τον Τζένκινς οι κίτρινοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή. Στο 38’ μείωσαν σε 66-71 και στα 59’’ ο Μούρτος με 2/2 βολές έκανε το 68-71.

Η τάπα του Μπάκνερ στον Τόμσον έδωσε την ευκαιρία στον αρχηγό του Άρη να μειώσει σε 70-71 στα 35’’, ενώ στην επόμενη επίθεση οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ο Ρολ απλώς πέταξε τη μπάλα και στα 10’’ ο Τζένκινς είχε την ευκαιρία για ένα καλό ελεύθερο σουτ, αλλά στον αέρα άλλαξε απόφαση και αντί να σουτάρει, έδωσε λάθος πάσα, για να παραμείνει το 70-71 που ήταν και τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Τζένκινς 20 (4), Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 4, Καββαδάς 5.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιουλέρ, Βεϊσέλογλου 2, Σανλί 2, Σιπάχι 4, Τόμσον 6 (2), Ρολ 16 (2), Στρόμπερι 11 (3), Γουίμς 6, Κλαρκ 13 (1), Στίματς 11.