Με το χαμόγελο στα χείλη για πρώτη φορά φέτος! Περίπατος με Κολοσσό (84-60)!

Ο Άρης όχι απλά κάλυψε τα προβλήματα τραυματισμών και απουσιών, αλλά ίσως έπαιξε και το πιο όμορφο μπάσκετ μέσα στο Αλεξάνδρειο, κερδίζοντας πολύ άνετα τον Κολοσσό με σκορ 84-60 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα του Άρη στο παιχνίδι. Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των κίτρινων και προηγήθηκε με 0-7 (3’) και 3-9 (4’), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά άλλαξαν όλα. Καταρχήν ανέβηκε η ένταση στην άμυνα, οι παίκτες έβγαλαν ενέργεια και πολύ γρήγορα ισορρόπησαν. Με σερί 10-0 ο Άρης προηγήθηκε με 13-9 (5’) και λίγο αργότερα ο Σίμτσακ έκανε το 19-13 (9’), αλλά οι Ροδίτες κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (20-18) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει στον… Ντραγκίσεβιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ, από θέση σέντερ, κινήθηκε πολύ καλύτερα από κάθε άλλο παιχνίδι και σε αυτό το διάστημα είχε 15 πόντους, εκ των οποίων οι 8 συνεχόμενοι στο ξεκίνημα. Ο Άρης ξέφυγε με 28-18, είχε 4/5 τρίποντα και έτσι σταθεροποίησε μια διαφορά ασφαλείας. Στο 14’ το σκορ έγινε 34-21, στο 18’ ο Κάμινγκς έγραψε το 40-26 και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (47-29) λίγο πριν το ημίχρονο (47-31).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, μείωσε σε 47-35 (23’), κράτησε τον Άρη χωρίς σκορ για τρεισήμιση λεπτά, αλλά μετά ήρθε το… ξέσπασμα. Οι κίτρινοι με πολύ όμορφο μπάσκετ, με πίεση στην άμυνα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, έτρεξαν ένα σερί 15-0 και προηγήθηκαν με 62-35 (28’), ενώ έφτασαν με το τέλος της περιόδου στο +29 (68-39), παίρνοντας λύσεις και από τον Χρηστίδη στον οποίο έδωσε χρόνο συμμετοχής ο Πρίφτης.

Τα πάντα είχαν τελειώσει σε ότι αφορά τη νίκη, όμως ο Άρης παρέμεινε συγκεντρωμένος, με ενέργεια και ένταση και έφτασε στο 74-45 (35’). Ο Πρίφτης έριξε στο παιχνίδι και τον Φλιώνη, όμως στην πρώτη άμυνα ο νεαρός πλέι μέικερ δέχθηκε χτύπημα πάνω στο σκριν του Βασιλόπουλου και πήγε να χάσει τις αισθήσεις του. Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό και επανήλθε για τα τελευταία λεπτά, σκοράροντας κιόλας για να κερδίσει το χειροκρότημα του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60.