Κρατάει μόνο τη νίκη (78-70), αλλά έτσι ο Άρης δεν πάει πουθενά…

Με πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κέρδισε την Δόξα Λευκάδας με σκορ 78-70 και επέστρεψε στις νίκες στην 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Σε καμία περίπτωση πάντως αυτή η εικόνα των κίτρινων δεν μπορεί να συνεχιστεί…

Ο Άρης… κατάφερε να παίξει χειρότερα και από την ουραγό Δόξα μέσα στο γήπεδό του. Οι φιλοξενούμενοι εικόνα οργανωμένης ομάδας, που ήξερε τι ζητούσε από τον αγώνα, ο Άρης όχι. Με ψυχολογία υπό του μηδενός οι κίτρινοι βρέθηκαν από το ξεκίνημα να κυνηγούν την Δόξα. Στο 5’ το σκορ ήτσν 9-14 με τους Χάρις και Μάρας να είναι αυτοί που δημιουργούσαν τα περισσότερα προβλήματα στην… αεράμυνα του Άρη. Επιθετικά οι κίτρινοι έμειναν μέσα στο ματς επειδή τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι ο Βασίλης Καββαδάς, έχοντας 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Δόξα, ωστόσο είχε επιβληθεί στο γήπεδο και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-26, ενώ με καλάθι και φάουλ του Μάρας έφτασε στο +10 (19-29). Ο Μάικλ Τζένκινς ήταν αόρατος για 7 λεπτά, έβαλε όμως 8 πόντους σε μικρό διάστημα και βοήθησε τον Άρη να ανακάμψει. Στο 16’ το σκορ ήταν 30-33, αλλά η Δόξα με τον Σκοτ να οργανώνει άριστα βρήκε τους τρόπους να ξεφύγει. Χάρις και Μάρας πέτυχαν τους 26 από τους 42 πόντους της ομάδας τους, που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-42.

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν αυτό που έδωσε στον Άρη τον έλεγχο του αγώνα. Μέσα από την άμυνα οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις και επιθετικά, εκμεταλλεύτηκαν και τις τεχνικές ποινές στον πάγκο της Λευκάδας και με σερί 14-2 μετέτρεψαν το 47-48 (24’) σε 62-50 (28’), ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +13 (65-52).

Με πέντε σερί πόντους του Φλιώνη (είχε καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση) ο Άρης ξέφυγε με 70-53 στο 34’, αλλά συνεχόμενα λάθη των παικτών του Πρίφτη, έδωσαν το δικαίωμα στην Δόξα να μειώσει πολύ γρήγορα με σερί 7-0. Το σκορ έγινε 70-60 στο 35’ και λίγο αργότερα οι Λευκαδίτες μείωσαν και σε 72-64 (3:52). Ο Ζάρας με 1/2 βολές και εύστοχο τρίποντο έγραψε το 76-64 (2:28) και ο Σίμτσακ με 1/2 βολές έκανε το 77-64 (1:32) πριν το φινάλε, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.