Της αμύνης τα παιδιά έκαναν… πάρτι στο Παλέ (68-55) με την Ελευσίνα!

Ο Άρης έπαιξε άμυνα, κράτησε τον Πανελευσινιακό στους 55 πόντους και έφτασε εύκολα στην όγδοη νίκη του, κερδίζοντας με 68-55. Οι κίτρινοι κρατούν την καλή αμυντική λειτουργία τους, την καλύτερη εμφάνιση που έκανε με την κίτρινη φανέλα ο Γιώργος Τσιάρας, αλλά και το καλό τρίτο δεκάλεπτο επιθετικά.

Το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο ανέδειξε την αμυντική λειτουργία των κίτρινων. Οι 24 πόντοι που πέτυχε η ομάδα της Ελευσίνας προήλθαν με πολύ… κόπο και πόνο εξαιτίας της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας των κίτρινων, που οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε 15 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Επιθετικά ο Άρης δεν ήταν καλός, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν πέτυχε μόλις 17 πόντους με 6/20 σουτ εντός παιδιάς (5/12δπ., 1/8τρ.). Βρήκε λύσεις μόνο από τον Γιώργο Τσιάρα (9π. στο α’ δεκάλεπτο, 13π. στο α’ μέρος), αλλά όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεψε μπάλες και έτρεξε, το παιχνίδι άνοιξε.

Οι κίτρινοι σταδιακά και χωρίς να απειλούνται από τον Πανελευσινιακό κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας. Με τον Καραποστόλου οργανωτή οι κίτρινοι βρήκαν ανοικτά σουτ και έφτασαν στους 14 πόντους την διαφορά (35-21 στο 19′), την οποία και διατήρησαν ως το ημίχρονο (38-24).

Σημαντικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η άμυνα του Τζέρεμι Χαντ πάνω στον Λιακόπουλο, την μοναδική πηγή κινδύνων της Ελευσίνας.

Ο Άρης ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι. Σε αυτό το διάστημα οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετικά επιθετικά, έβγαλαν πολύ όμορφες φάσεις, με αυτοματισμούς και κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου. Μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Άρης έτρεξε ακόμα πιο πολύ και έφτασε στο +22 (62-40).

Στην τέταρτη περίοδο οι κίτρινοι παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο επιθετικά, έχασαν τη “ζωντάνια” τους και ο Πανελευσινιακός βρήκε τον τρόπο να μειώσει την διαφορά (62-46 στο 32′ και 64-48 στο 35′), όμως ο Άρης πήρε ανάσες από καλάθια των Πάσαλιτς και Πελεκάνου και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-24, 62-40, 68-55.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 4, Χαντ 5 (1), Πελεκάνος 11 (3κοψ.), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 13 (2/3β., 4/6δπ., 1/5τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Ασημακόπουλος 10 (6ρ.), Καραποστόλου 6 (2/2τρ.), Χαρίσης 4 (8ρ.), Μποχωρίδης 5 (1), Μούρτος, Βεργίνης 8 (3ασ.).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος 2, Νίκου 3, Παπανικολόπουλος, Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 5 (1), Μαγκουνής 13 (8ρ.), Λιακόπουλος 9 (6λ.), Τσιάκος 7 (1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης, Εζιούκου 14 (7ρ.).

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την παρουσίασε λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS