Καλύτερος για τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν… έφτανε και ήττα με 68-84!

Ο Άρης ήταν καλύτερος του Ολυμπιακού για τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν κέρδισε. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους κίτρινους, που έχασαν από τον Ολυμπιακό με σκορ 68-84, αλλά κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου που γέμισε το Παλέ.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την φρεσκάδα του σε σχέση με τον Ολυμπιακό που προερχόταν από την ήττα με τη Μακάμπι την Παρασκευή και ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, πιέζοντας στην άμυνα. Προηγήθηκε με 7-4 στο 5′, αλλά ο Σπανούλης “ταϊσε” τον Σερμαντίνι και ο Ολυμπιακός με αυτή τη συνεργασία πήρε το προβάδισμα (7-11 στο 7′) και 13-16 (9′). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-18 υπέρ του Ολυμπιακού, όμως η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα ήταν ο Άρης.

Με τον Μιχάλη Πελεκάνο σε πολύ καλή βραδιά, οι κίτρινοι μπόρεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να μετουσιώσουν σε πράξη την καλή κατάστασή τους. Η είσοδος του Καραποστόλου και του Τσιάρα βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του Αγγέλου επιθετικά. Ο Άρης προηγήθηκε με 24-20 (13′) και στο 17′ έφτασε στο +7 (33-26), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε 2-3 στιγμές αδράνειας στην άμυνα των κίτρινων και μείωσε σε 33-32 (19′), πριν κλείσει το ημίχρονο στο 37-38.

Ο Άρης σε αυτό το διάστημα έλεγξε το παιχνίδι, το πήγε σε χαμηλό τέμπο, πέρασε τη μπάλα μέσα στο καλάθι, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, που ήταν σε κακή κατάσταση και κατάφερε να διατηρηθεί με ευκολία στο παιχνίδι…

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Άρη. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους, δεν έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στους κίτρινους και με επιμέρους σκορ 9-26, ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά (46-64), ενώ στις αρχές της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους (51-74 στο 33′). Ο Πελεκάνος δεν είχε δυνάμεις όπως στο πρώτο μέρος, οι υπόλοιποι παίκτες έμοιαζαν “εγκλωβισμένοι” στην άμυνα των ερυθρόλευκων, που πέτυχαν “μεγάλα” τρίποντα με τους Λο, Σπανούλη και Περπέρογλου. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι κίτρινοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να γίνουν απειλητικοί για τον Ολυμπιακό και το κατάφεραν εν μέρει… Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 10 (3/4β., 2/3δπ., 1/5τρ., 4ρ., 5ασ.), Βεζένκοφ 7 (3ρ.), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14 (6ρ.), Καραποστόλου 8 (2/4β., 3/5δπ., 0/3τρ.), Χαρίσης 4 (7ρ.), Μποχωρίδης 6 (1), Σαρικόπουλος 4 (3ρ., 2ασ.), Μούρτος, Βεργίνης 12 (2/2β., 2/6δπ., 2/4τρ., 3ρ.), Δήμας, Τσακαλέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 12, Λο 10 (2), Άντιτς 3, Σπανούλης 13 (7ασ.), Περπέρογλου 15 (5ρ.), Σερμαντίνι 13 (4ρ., 3κλ.), Σλούκας 11 (1), Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης.