Πέντε σερί νίκες στο Παλέ με διαφορές +10 πόντων

Κάθε παιχνίδι Άρης – ΠΑΟΚ είναι διαφορετικό, έχει την δική του ιστορία, αλλά οι κίτρινοι έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν την τελευταία δεκαετία μια υπέρ τους παράδοση, ειδικά στο Αλεξάνδρειο. Από το 2002-03 μέχρι και πέρσι μετρούν οχτώ νίκες σε εννιά αγώνες κανονικής διάρκειας, ενώ έχουν κερδίσει εύκολα τα τελευταία πέντε παιχνίδια!

Στην τελευταία δεκαετία ο Άρης έχει οχτώ νίκες και μόλις μία ήττα (την περίοδο 2006-07), όμως από τότε μέχρι και πέρσι κερδίζει εύκολα στην κανονική διάρκεια τον ΠΑΟΚ. Την περίοδο 2007-08 ο Άρης επιβλήθηκε με 83-73, το 2008-09 κέρδισε επίσης εύκολα με 87-76, ενώ και το 2009-10 με προπονητή τον Ντέιβιντ Μπλατ νίκη με σκορ 69-59. Την επόμενη χρονιά (2010-11) επικράτησε με σκορ 81-68 και πέρσι με σκορ 81-71.

Στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια κερδίζει με διαφορές +10 πόντων και θέλει και σήμερα να διατηρήσει αυτή τη παράδοση και να την διευρύνει.