Aνατροπή της ανατροπής σε… ματσάρα!

Στο κορυφαίο (μαζί με το 5-1 της Ολλανδίας επί της Ισπανίας) ματς που έχουμε παρακολουθήσει μέχρι στιγμής οι «οράνιε» νίκησαν (3-2) με εντυπωσιακή ανατροπή την εξαιρετική Αυστραλία και πλέον βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση!

Με 5-3-2 και τους Ρόμπεν-Φαν Πέρσι επιθετικό δίδυμο, παρέταξε την Ολλανδία ο Λουίς Φαν Χάαλ. Από την πλευρά του ο Αγγελος Ποστέκογλου προτίμησε το 4-3-3 και τους Κέιχιλ (κορυφή), Ορ (δεξιά) και Λέκι (αριστερά) να συνθέτουν την τριάδα της επίθεσης.

Τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Βεβαίως, πρέπει να πούμε ότι η ομάδα που είχε καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο ήταν η Αυστραλία που ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν καλά «διαβασμένη».

Ωστόσο η Ολλανδία ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, χάρη στην εξαιρετική ατομική ενέργεια του Αριεν Ρόμπεν στο 20ο λεπτό! Προτού καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του Φαν Χάαλ και των παικτών του, ο Κέιχιλ έφερε το ματς στα ίσα με το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε (μετά την ωραία σέντρα του ΜακΓκάουαν).

Μετα τα δύο γρήγορα γκολ ο ρυθμό του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα. Και πάλι όμως η ομάδα του Αγγελου Ποστέκογλου ήταν ανώτερη. Κράτησε την μπάλα, είχε καλή κυκλοφορία και κυρίως δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να βρουν διαδρόμους και να απειλήσουν.

Μάλιστα με «κινητήριους μοχλούς» τους Λέκι και Κέιχιλ οι Αυστραλοί «φλέρταραν» έντονα με ένα δεύτερο γκολ, έχοντας κορυφαία ευκαιρία ένα σουτ του Μπρεσιάνο στο 31′.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μάρτινς Ιντι πέρασε εκτός λόγω τραυματισμού από ένα δυνατό μαρκάρισμα του Κέιχιλ, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα θα χάσει το τελευταίο ματς των ομίλων με την Ισπανία λόγω καρτών.

Η ολική επαναφορά της Ολλανδίας!

Το ίδιο και ακόμη καλύτερο θέαμα είδαμε στο Β’ μέρος. Στο 53′ ο νεοεισελθών Μπόζανιτς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γιάνμαατ μετά από σέντρα που έκανε. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεση εύστοχα ο Γέντινακ κάνοντας το 2-1 και στέλνοντας τους Αυστραλούς στα «ουράνια»!

Όμως οι Ολλανδοί αντέδρασαν επίσης γρήγορα, «πληρώνοντας» ουσιαστικά με το ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους τους και μάλιστα εις… διπλούν. Ο Φαν Πέρσι, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τους Ρόμπεν και Ντεπάι έκανε το 2-2 και πλέον η ψυχολογία ήταν με τους «οράνιε».

Όχι πως οι Αυστραλοί τα είχαν παρατήσει, κάθε άλλο. Απλά πέταξαν δύο τρεις καλές ευκαιρίες στα «σκουπίδια» (σ.σ. κορυφαία αυτή του Λέκι στο 67′) και τελικά το «πλήρωσαν» ακριβά!

Μάλιστα αυτό συνέβη στο αμέσως επόμενο λεπτό, καθώς στο 68′ ο Ντεπαϊ που ήταν πολύ ουσιαστικός «κεραυνοβόλησε» τον Ράιαν για το 3-2, σε ένα γκολ που σίγουρα φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακα των Αυστραλών.

Η εξέλιξη αυτή έκανε ακόμη πιο… καταιγιστικό τον ρυθμό του ματς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, αλλά την Ολλανδία να είναι πλέον εμφανές ότι δεν ήταν διατεθειμένη να παίξει άλλο με τη φωτιά.

Έτσι κράτησαν το 3-2 ως το τέλος και η αλήθεια είναι ότι αν μια ομάδα μπορούσε να σκοράρει κι άλλο γκολ, τότε αυτή ήταν του Λουίς Φαν Χάαλ, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες με Ντε Γιόνγκ (74′) και Λενς (92′).

Να σημειωθεί ότι στο 64′ ο διαιτητής χαρίστηκε στον Φαν Πέρσι σε σκληρό μαρκάρισμα του στον Γέντινακ και δεν του έδωσε κίτρινη που θα ήταν δεύτερη.

ΣΚΟΡΕΡ: 21′ Κέχιλ, 54’πεν. Γέντινακ – 20′ Ρόμπεν, 58′ Φαν Πέρσι, 68′ Ντεπάι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζ. Χαμουιντί (Αλγερία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Κέχιλ, – 47 Φαν Πέρσι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

AΥΣΤΡΑΛΙΑ (Α. Ποστέκογλου): Ράιαν, Ντέιβιντσον, Σπιράνοβιτς, ΜακΓκάουαν, Γουίκινσον, Κέιχιλ (69′ Χάλοραν), Λέκι, Γέντινακ, ΜακΚέι, Μπρεσιάνο (51′ Μπόζανιτς), Ορ (77′ Τάγκαρτ).
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λ. Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ιντι (45+’λ.τ. Ντεπάι), Μπλιντ, Γιανμάατ, Ντε Γιόνγκ, Ντε Γκουζμαν (78′ Βαϊνάλντουμ), Σνέιντερ, Ρόμπεν Φαν Πέρσι (87 Λενς).

Πηγή: sentragoal.gr