Aποκλεισμός για τις γυναίκες του Άρη

Την ήττα γνώρισε ο Άρης από το Ανατόλια για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας. Οι “κιτρινόμαυρες” παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1 σετ δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Όπως ενημέρωσε το επίσημο σάιτ του ΑΣ Άρης:

“Για ένα ακόμη παιχνίδι οι διαιτητές έκριναν με μία απόφασή τους το αποτέλεσμα καθώς στο τάι μπρέικ μία κόκκινη κάρτα στον ΑΡΗ έστειλε το παιχνίδι στο ματς πόιντ για το Ανατόλια. Οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 25-19, οι “κιτρινόμαυρες” όμως ξεπέρασαν γρήγορα το άσχημο ξεκίνημα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια.

Η ομάδα του Φρέντι Μπρούκς παίζοντας με καρδιά πήρε το σετ με 25-20. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κατάκτησή του στο τέλος όμως τα χαμόγελα ήρθαν στην πλευρά του ΑΡΗ.

Το Ανατόλια πήρε το τέταρτο σετ της αναμέτρησης με 26-24 και οδήγησε το παιχνίδι στη διαδικασία του τάι μπρέικ, εκεί όπου το Ανατόλια κατάφερε να πάρει το σετ με 15-13 και παράλληκα την πρόκριση.

ΑΡΗΣ (Μπρουκς): Ωρολογοπούλου, Κοτέογλου, Διαμάντη, Μέλκα, Καλανταρίδου, Βελίκοβα, Δαουτσόγλου, Γάτση, Διαμάντη (λ.), Μοδώτη.