Basket League: Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε της Καρδίτσας ο Προμηθέας

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του στην Α1 Ανδρών/Basket League και ένατη στο σύνολο πανηγύρισε στην Πάτρα ο Προμηθέας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 76-66 της ουραγού Καρδίτσας, «βυθίζοντας» τους φιλοξενούμενους στην 13η ήττα τους.

Αν και κόλλησε στους 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο (27-35 στο ημ.), ο Προμηθέας ενεργοποίησε την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο, περιόρισε την Καρδίτσα στους 31 πόντους, και με την παραγωγικότητα του στο τρίτο δεκάλεπτο να χτυπάει «κόκκινο» (31π.), όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή (58-51 στο 30΄), αλλά μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 76-66.

Κορυφαίος των νικητών ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 18 πόντους, ενώ από την Καρδίτσα των 20 λαθών ξεχώρισε ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Τσώνος