Basket League: Πήρε «φωτιά» στην 4η περίοδο και προσπέρασε την Καρδίτσα το Λαύριο!

Ένα ξέσπασμα ασκούσε για το Λαύριο! Η ομάδα του Κώστα Μέξα νίκησε εντός έδρας με σκορ 76-57 την Καρδίτσα και ανέβηκε στην 9η θέση με ρεκόρ 7-12, ξεπερνώντας την αντίπαλό της που έπεσε στο 6-13! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπορούν να κοιτάζουν και ακόμη ψηλότερα, αφού ΑΕΚ και Κολοσσός Ρόδου δεν απέχουν πολύ.

Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν. Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επικό ξέσπασμα και έτρεξαν επιμέρους σκορ 27-12 με… βομβαρδισμό τριπόντων, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο Μάρκους Θόρντον, ενώ 12 πόντους και 7 ριμπάουντ μέτρησε ο Νόα Χόρκλερ και 12 πόντους με 4 ριμπάουντ ο Σαβιέ Καστανιέδα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Ρομέλο Γουάιτ, ενώ 13 πόντους και 4 ριμπάουντ μέτρησε ο Τέβιν Μακ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57