Basket League: Συνέχισε αήττητος ο Παναθηναϊκός – Στην 4η θέση ο Άρης

Ένα εξάλεπτο αποτελεσματικού μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, όταν εξασφάλισε μία διαφορά 16 πόντων (66-50 στο 26΄) και τα αντανακλαστικά του Ντίνου Μήτογλου όταν άρχισε να αισθάνεται και πάλι την… ανάσα του ΠΑΟΚ, χάρισαν στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό τη δέκατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 Ανδρών/Basket League

. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 97-85 της ομάδας του Φώτη Τακιανού, για τη 10η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πέμπτη ήττα τους.

Ο δίχως διάρκεια Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου, μάζεψε τα κομμάτια του στην τρίτη περίοδο και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-5 μέχρι το 26΄ κατάφερε να εξασφαλίσει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 16 πόντων (66-50). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς δεν παρέδωσαν τα… όπλα και με σερί 0-6 δεν επέτρεψαν στη διαφορά να πάρει μη αναστρέψιμη τιμή, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -12 (74-62 στο 30΄).

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόζα 6 (1), Γκραντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 6, Μαντζούκας 6 (1), Καλαϊτζάκης 10, Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11, Ναν 21 (3), Σλούκας 11 (1), Μήτογλου 19 (1).
ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Γκίλμορ 14 (2), Σχίζας 2, Φρίντρικσον 15 (1), Άλστον 18 (3), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 3 (1), Τσαϊρέλης 13, Μαργαρίτης 5 (1), Μπελιάουσκας 7 (1), Αρσενόπουλος.

Κολοσσός – Προμηθέας 114-109 (100-100 κ.α)
Απόλλωνας Πάτρας – Λαύριο 71-60
ΑΕΚ – Μαρούσι 91-89
Άρης – Περιστέρι bwin 81-73