Bundesliga: Ήττες για Μπάγερν και Ντόρτμουντ

Σε… πρόωρες διακοπές φαίνεται πως έφυγαν οι παίκτες της Μπάγερν, μία εβδομάδα μετά την μαθηματική εξασφάλιση του δέκατου συνεχόμενου τίτλου στην Bundesliga.

Χωρίς κανένα κίνητρο, δεδομένου ότι έχουν αποκλειστεί παράλληλα από το κύπελλο και το Champions League, οι Βαυαροί ηττήθηκαν 3-1 από τη Μάιντς, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, παρά το 34ο φετινό γκολ του Λεβαντόφσκι στο πρωτάθλημα.

Στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Μπόχουμ μόλις στο 8ο λεπτό, κατάφερε προσωρινά να κάνει την ανατροπή με χατ-τρικ του Χάαλαντ (τα δύο γκολ με πέναλτι), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τα γκολ του Λοκάντια και του Πάντοβιτς με πέναλτι έδωσαν στους φιλοξενούμενους μία μεγάλη νίκη γοήτρου με 4-3.

Στον πάγκο της Μπόχουμ έμεινε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν εκτός αποστολής. Για τους Βεστφαλούς, χρησιμοποιήθηκε στα τελευταία λεπτά ο ομογενής Αντώνης Παπαδόπουλος, που αντικατέστησε στο 88΄ τον Βίτσελ.

Σημαντικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη έκανε η Κολωνία, που επικράτησε εκτός έδρας 4-1 της Αουγκσμπουργκ και ανέβηκε στην έκτη θέση, εκμεταλλευόμενη το χθεσινό «στραβοπάτημα» της Ουνιόν απέναντι στην καταδικασμένη Γκρόιτερ Φιρτ.

Στη μάχη της ουράς, η Χέρτα βρέθηκε «μια ανάσα» από την εξασφάλιση της παραμονής, όμως ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Αρμίνια Μπίλεφελντ (1-1) και θα χρειαστεί να περιμένει λίγο ακόμη.

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο βασικό, γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τη Βόλφσμπουργκ χάρη σε γκολ του Φίριχ στο 89΄ και παραμένει στη 16η θέση (που οδηγεί σε μπαράζ με τον τρίτο της β΄ κατηγορίας), δύο βαθμούς πάνω από την Αρμίνια.