Bundesliga: Γκλάντμπαχ και… Μάγκλιτσα χάλασαν το πάρτι της Ντάρμστατ

Η αποβολή του Κροάτη αμυντικού της Ντάρμστατ, Ματέι Μάγκλιτσα, στο 49΄ έμελλε να φέρει τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση με την Γκλάντμπαχ και να… βοηθήσει τα «πουλάρια» να μετατρέψουν το εις βάρος τους 3-0 στο τελικό 3-3, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Τίποτα δεν έδειχνε ότι θ’ άλλαζε την κατάσταση στο γήπεδο των «νεοφώτιστων», που στο 33ο λεπτό είχαν πάρει σοβαρότατο προβάδισμα, με το υπέρ τους 3-0! Το πρώτο «τρίποντο» για την Ντάρμστατ, μετά από 4 σερί ήττες, φαινόταν βέβαιο, ωστόσο τα πάντα άλλαξαν μετά την φάση του 49ου λεπτού, όταν ο -σκόρερ του 2-0- Ματέι Μάγκλιτσα είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Η Γκλάντμπαχ… πήρε τα πάνω της και παρότι έχασε πέναλτι με τον Τσβάντσαρα στο 50΄, κατάφερε μέσα σε 22 λεπτά να πετύχει τρία γκολ και να «σώσει την παρτίδα», σ’ ένα ματς που φαινόταν… χαμένο από χέρι.

Το πολύ κακό ξεκίνημα της Μπορούσια στη σεζόν 2023/2024 συνεχίζεται, παρά το βαθμό που απέσπασε, με μόλις δύο ισοπαλίες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «πουλάρια» συμπλήρωσαν -με τη σημερινή- 21 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα με μόλις μία νίκη στο ενεργητικό τους, εκείνη επί της Χοφενχάιμ εκτός έδρας με 4-1 στα τέλη του περασμένου Ιανουαρίου (11 ισοπαλίες και 9 ήττες)!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 2-2

(7΄ Κέιν, 86΄ Γκορέτσκα – 26΄ Γκριμάλντο, 90+4΄ πεν. Παλάσιος)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-0