Bundesliga: Η Άουγκσμπουργκ πλήγωσε την Μπάγερν, η Ντόρτμουντ πήρε το ντέρμπι του Ρουρ με Μουκοκό

Η Άουγκσμπουργκ έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας 1-0 της Μπάγερν με το γκολ του Μπερίσα. Η Ντόρτμουντ πήρε με νίκη 1-0 το ντέρμπι με τη Σάλκε χάρη στον Μουκόκο.

Η Άουγκσμπουργκ πήρε μία μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησε 1-0 της Μπάγερν στην 7η αγωνιστική της Bundesliga. Η ομάδα του Νάγκελσμαν έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε και για πρώτη φορά και έμεινε στους 12 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από τα πρώτα του λεπτά, με την Μπάγερν να έχει κατοχή και περισσότερες ευκαιρίες, αλλά τους γηπεδούχους να είναι πιο επικίνδυνοι. Το πρώτο μέρος ωστόσο έληξε ισόπαλο 0-0.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Ιάγκο έκανε το γύρισμα από το αριστερά, με τον Μπερίσα στο ύψος του πέναλτι να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι και το φινάλε η Μπάγερν δεν μπόρεσε να βρει απάντηση, με τον Γκίκιεβιτς να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη και πήρε το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ απέναντι στη Σάλκε. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 και έπιασαν κορυφή με 15 πόντους. Στους έξι έμειναν οι βασιλικοί μπλε.

Οι παίκτες του Τέρζιτς ήταν εκείνοι που είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρησης. Κρατούσαν την μπάλα και γίνονταν απειλητικοί προς την εστία της Σάλκε, χωρίς να βρίσκουν δίχτυα. Μάλιστα, στο 27ο λεπτό έχασαν και τον Μάρκο Ρόις.

Τελικά η Ντόρτμουντ μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 79ο λεπτό. Ο Βολφ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μουκοκό πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και έκανε το 1-0.