Bundesliga: Η Ουνιόν εκδικήθηκε τη Λειψία, προσπέρασε η Λεβερκούζεν που έριξε την Γκρόιτερ Φιρτ

Η Ουνιόν σημείωσε δύο γκολ στο τέλος κόντρα στη Λειψία, έκανε την ανατροπή και πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Η Λεβερκούζεν προσπέρασε και έριξε και τυπικά την Γκρόιτερ Φιρτ από την Bundesliga

Η Λειψία είχε το δύσκολο έργο, η Λεβερκούζεν το εύκολο και τελικά έγινε η ανατροπή στην 3η θέση της βαθμολογίας από 31 αγωνιστικές στην Bundesliga.

Η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο υποδέχθηκε μία μαχητική Ουνιόν, η οποία επίσης κυνηγάει “εισιτήριο” για την Ευρώπη και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1. Στο 1ο μέρος μόνο οι Βερολινέζοι έμοιαζαν να έχουν κατέβει στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκαν και είχαν και δοκάρι με τον Κρίστοφερ Τρίμελ. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Γιουσούφ Πόουλσεν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έχτισαν πάνω σε αυτό.

Ένα δοκάρι, το 13ο φετινό και ένα αίτημα για πέναλτι στην ίδια φάση στα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τα δεδομένα. Τελικά, αυτό συνέβη χάρη στον Σβεν Μίχελ, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 85′ με τον Κέβιν Μπέρενς και τέσσερα λεπτά αργότερα είχε γίνει η ανατροπή. Το 1-1 με κοντινό πλασέ του πρώτου και το 2-1 με σουτ σε εστία χωρίς τερματοφύλακα από τακουνάκι του Μίχελ στο 89′, με την Ουνιόν να παίρνει εκδίκηση για τον προ ημερών αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου με γκολ στο τέλος.

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με 4-1 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ και έβαλε και μαθηματικά τέλος στην πρώτη παρουσία της στην Bundesliga, έπειτα από μία σεζόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γέτρο Βίλεμς, όμως στο 18′ είχε γίνει η ανατροπή από τους Πάτρικ Σικ και Σερντάρ Αζμούν και στο 2ο μέρος οι Παουλίνιο και Εσεκιέλ Παλάσιος είχαν δώσει διαστάσεις θριάμβου στο σκορ για το συγκρότημα του Γκεράρντο Σεοάνε, που ανακατέλαβε την 3η θέση.