Bundesliga: Ο Κέιν έκανε πάρτι και κρατήθηκε η Μπάγερν στη 2η θέση

Η Μπάγερν έπαιξε… σαν πρωταθλήτρια απέναντι στην εξαιρετική εφέτος Στουτγκάρδη, επικράτησε με 3-0 στην «Αλιάνζ Αρένα» και πλησίασε στο -4 από την πρωτοπόρο και αήττητη, Λεβερκούζεν, έχοντας όμως και ματς λιγότερο.

Οι Βαυαροί, που πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μέτρησε το ένα (Κέιν στο 2΄), «καθάρισαν» το ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο με το δεύτερο τέρμα του Άγγλου επιθετικού και του Κιμ Μιν-Γιάε στο 63΄.

Ο Νοτιοκορεάτης αμυντικός είχε σκοράρει και στο 25΄, αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR, όπως συνέβη και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το τέρμα του Μίλερ.

Οι «Σουηβοί» γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 4 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, κάνοντας ίσως το χειρότερό τους εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, παρ΄ όλα αυτά διατηρούνται στην 4η θέση και στο +5 από την Ντόρτμουντ, έχοντας το «πάνω χέρι» για την έξοδο στο Champions League της σεζόν 2023/2024.