Bundesliga: Το βιολί τους Ντόρτμουντ και Χάαλαντ

H Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 τη Βέρντερ στη Βρέμη με τον Χάλαντ να βρίσκει ξανά δίχτυα και συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία μετά τη χειμερινή διακοπή. Σοκ στο 90+2′ για την Γκλάντμπαχ, 1-1 με τη Χόφενχαϊμ. Πεντάρα στη Χέρτα έριξε η Κολωνία.

Ντόρτμουντ και η Έρλινγκ Χάαλαντ συνεχίζουν το βιολί τους. Ο Νορβηγός βρήκε για άλλη μια φορά δίχτυα και είναι ο κύριος λόγος που η Ντόρτμουντ παρουσιάζεται μεταμορφωμένη μετά το winter break.

Η ομάδα της Βεστφαλίας σκόραρε για 20ό διαδοχικό επίσημο ματς επί της Βέρντερ και έφυγε με τη νίκη (0-2) από τη Βρέμη. Το σκορ άνοιξε ο Ζαγκαντού στο 52ο λεπτό για να έλθει ο Χάαλαντ ύστερα από δεκατέσσερα λεπτά (66′) να διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Η Ντόρτμουντ προσπέρασε με την Γκλάντμπαχ, αν και τα πουλάρια έχουν ματς λιγότερο. Ο Γκίντερ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό κι ενώ η Γκλάντμπαχ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, ήλθε το σοκ της ισοφάρισης στο 90+2′ από τον Ριμπέιρο και το τελικό 1-1 με τη Χόφενχαϊμ. Η Χέρτα συνεχίζει την απογοητευτική της πορείας και συνετρίβη στο Βερολίνο από την Κολωνία με πεντάρα (0-5).

Ο Χον Κόρδοβα με δυο γρήγρα γκολ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους και μετά ακολούθησε τρικυμία εν κρανίω για τους πρωτευουσιάνους. Η Φορτούνα πέρασε από το Φράιμπουργκ με 2-0. Η ομάδα από το Ντίσελντορφ προηγήθηκε με τον Χόφμαν, ενώ στο 61′ ο Τόμι διεύρυνε το προβάδισμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπάγερν Μονάχου – Πάντερμπορν 3-2 (25′ Γκνάμπρι, 70′ 88′ Λεβαντόβσκι / 44′ Σρμπένι, 75′ Μίτσελ)