Champions League: Η Λειψία άξιζε την πρόκριση αλλά την πήρε η Ρεάλ – Άνετα στους “8” η Σίτι

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λειψία αλλά με το τελικό 1-1 κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα. Στους “8” και η Μάντσεστερ Σίτι που έβγαλε την υποχρέωση επικρατώντας της Κοπεγχάγης με 3-1.

Η Λειψία ήταν ανώτερη από τους «μερένγκες» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Όλμο στις καθυστερήσεις και παρότι «απάντησε» άμεσα στο γκολ του Βινίσιους με τον Όρμπαν (ο Βραζιλιάνος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί πριν το γκολ που σημείωσε για βίαιη απώθηση στον Όρμπαν), δεν κατάφερε να βρει ένα ακόμη τέρμα που θα έστελνε τη ρεβάνς των «16» στην παράταση.

Πριν ξεκινήσει το ματς η Σίτι το τελείωσε. Μέσα σε τέσσερα λεπτά. Από το 5′ ως το 9′ οι πολίτες πέτυχαν δύο τέρματα με τους Ακάνζι και Αλβαρέζ. Ο Ελβετός αμυντικός με πολύ ωραίο τελείωμα, μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ με τον Αργεντινό να βλέπει τη μπάλα από το σουτ του να αποκρούεται ασταθώς από τον Γκραμπάρα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Τα δύο γρήγορα γκολ της Σίτι προκάλεσαν χαλάρωση στους γηπεδούχους, με την Κοπεγχάγη να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να πλησιάζει την περιοχή των «σίτιζενς». Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 30′ η συνεργασία των Όσκαρσον και Ελιονούσι κατέληξε σε γκολ, με τους Δανούς να μειώνουν σε 2-1. Βέβαια, η διαφορά στο σκορ δεν διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μισού, καθώς στις καθυστερήσεις ο Χάαλαντα έγινε κάτοχος της μπάλας και με ατομική ενέργεια έκανε το 3-1 πριν οι ομάδες πάνε στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.