Champions League: Προβάδισμα με φοβερό Χάαλαντ η Ντόρτμουντ, ήττα η Λίβερπουλ

Ασύλληπτα πράγματα από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές μέσα σε οκτώ λεπτά, έφτασε τα δέκα γκολ στην σεζόν στο Champions League και έβαλε μπροστά την Ντόρτμουντ. Ισοφάρισε προσωρινά ο Νεϊμάρ.

Τα οκτώ γκολ σε έξι ματς ομίλων ήταν εν πολλοίς το εισιτήριο του Έρλινγκ Χάαλαντ για την μεταγραφή στην Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Και ο 19χρονος Νορβηγός δεν θα μπορούσε να αλλάξει συνήθειες, τώρα που οι Βεστφαλοί τον έχουν στο στρατόπεδο τους, στην αγαπημένη του διοργάνωση.

Ο Χάαλαντ με τελείωμα μέσα από την μικρή περιοχή σκόραρε για ένατη φορά στην σεζόν και άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, στο 69′ Έξι λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ επέφερε σιγή, ισοφαρίζοντας άμεσα αλλά η βοή επέστρεψε εμφατικά.

Το wonderkid των Γερμανών εκτέλεσε με τρομερό σουτ τον Νάβας στο 77′, έφτασε τα δέκα γκολ στην διοργάνωση φέτος, μόλις στην 7η εμφάνιση και έγινε ο πρώτος στην ιστορία του κλαμπ που σκοράρει στο ντεμπούτο του σε Bundesliga, Κύπελλο και Champions League.

H Ατλέτικο πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στη Λίβερπουλ στο πρώτο ματς της σειράς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, με την ομάδα του Κλοπ να φεύγει πληγωμένη από το γήπεδο στο οποίο πριν μερικούς μήνες σήκωσε το 6ο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της.

Η ομάδα του Σιμεόνε ευτύχησε να προηγηθεί με 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σαούλ μετά από στατική φάση και από εκεί και μετά έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από καθετί. Οι Μαδριλένοι για πάνω από 80 λεπτά έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, αξιοποιώντας μοναδικά τη ζώνη, μπλόκαραν το παιχνίδι της ομάδας του Κλοπ και εξουδετερώνοντας Μανέ και Σαλάχ κατάφεραν να κρατήσουν τους «κόκκινους» μακριά από την περιοχή του Όμπλακ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Μάλιστα η ομάδα του «Τσόλο» επιβεβαίωσε την παράδοση που θέλει να μην χάνει στο Τσάμπιονς Λιγκ όταν προηγηθεί στο πρώτο 20λεπτο, κάτι που έχει γίνει σε 19 πλέον παιχνίδια.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη σεζόν για τη Λίβερπουλ που μέχρι τώρα είχε ηττηθεί μόνο στους ομίλους από τη Νάπολι.