Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Μπενφίκα και Γιουνγκ Μπόις (videos)

Μπενφίκα και Γιουνγκ Μπόις πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Η Μπενφίκα επικράτησε με σκορ 2-1 της Αϊντχόφεν στο «Ντα Λουζ» κάνοντας το πρώτο βήμα για την παρουσία της στους ομίλους. Στο 10ο μόλις λεπτό ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους «αετούς», με τον Βάιγκλ να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (43′), για το 2-0. Οι Ολλανδοί κατάφεραν να μειώσουν με τον Γκακπό με την εκκίνηση του β’ μέρους (51′).

Το καλύτερο παιχνίδι της βραδιάς έγινε στην Ελβετία, με τη Γιουνγκ Μπόις να επικρατεί 3-2 της Φερεντσβάρος, σε ένα ματς που έμεινε με δέκα παίκτες. Στο 14΄ο Μπολί έκανε το 1-0 για τη Φερεντσβάρος, για να έρθει ο Ελία δύο λεπτά αργότερα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Οι Ελβετοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 25′ μετά την αποβολή του Χεφτί, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους συμπαίκτες του να σκοράρουν άλλα δύο γκολ. Αρχικά, ο Σιέρο στο 40′ έκανε το 2-1, για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ ο Γκαρσία στο 65′. Ο Μπολί με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 82ο λεπτό μείωσε για τους Βούλγαρους.