Champions League: Προκρίθηκαν Μπάγερν, Γιουβέντους, Παρί

Τρεις έγιναν οι ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» του Champions League, μετά την ολοκλήρωση του «δεύτερου πιάτου» της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Μετά τις Μπάγερν και Γιουβέντους, η Παρί Σεν Ζερμέν «έκλεισε θέση» για την φάση των νοκ άουτ αγώνων, μετά την αποψινή της νίκη με 1-0 επί της Κλαμπ Μπριζ στο Παρίσι. Οι Βέλγοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 76΄, αλλά ο Κέιλορ Νάβας μπλόκαρε το πέναλτι του Ντιάν!

Η «Γηραιά Κυρία» με το γκολ του Ντούγκλας Κόστα (είχε περάσει αλλαγή στο 69΄) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 2-1 επί της Λοκομοτίβ στη Μόσχα και με 10 βαθμούς στον 4ο όμιλο μετά από 4 ματς, «έκλεισε θέση» για την κλήρωση των νοκ άουτ αγώνων, που θα ακολουθήσει μετά την λήξη των ομίλων τον επόμενο μήνα.

Ο Ολυμπιακός αν και στάθηκε καλά στο Αλιάνζ Αρίνα γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου για την 4η αγωνιστική του Β΄ ομίλου του Champions League. Οι Βαυαροί βρήκαν τις λύσεις στην επανάληψη και με γκολ των Λεβαντόφσκι (69′) και Πέρισιτς (89′) πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης. Με ένα βαθμό παραμένει ο Ολυμπιακός, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.