Champions League: Το έφεραν… τούμπα Ατλέτικο Μαδρίτης και Σαχτάρ Ντόνετσκ

Με δύο μεγάλες ανατροπές, η μεγαλύτερη στην Αμβέρσα, ξεκίνησε η 2η μέρα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ «γύρισε» από το εις βάρος της 0-2 στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε 3-2 την Αντβέρπ, ενώ στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Φέγενορντ, αλλά τελικά ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε επικρατώντας με 3-2!

Η πρώτη συνάντηση ανάμεσα στην Αντβέρπ και στην Σαχτάρ εξελίχθηκε σε απίστευτο θρίλερ. Το φινάλε του, μάλιστα, ήταν απαγορευμένο για καρδιακούς, μιας και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων οι νταμπλούχοι Βελγίου είχαν την ευκαιρία να «σώσουν την παρτίδα», αλλά ο Αλντερβάιρελντ αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Μετά το «βαρύ» 5-0 της πρεμιέρας από την Μπαρτσελόνα, η Αντβέρπ γνώρισε τη δεύτερη ήττα στον 8ο όμιλο και, πλέον, στο μόνο που μπορεί να ελπίζει είναι να συνεχίσει στο Europa League.

Παρότι προερχόταν από μόλις μία νίκη στα τελευταία 14 ματς που είχε δώσει στους ομίλους της διοργάνωσης (1-6-7), η Σαχτάρ πέτυχε απόψε μία μυθική ανατροπή στο β΄ μέρος επικρατώντας με 3-2. Με το πρώτο «τρίποντο» στο γκρουπ μπήκε στο… κόλπο της πρόκρισης, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Πόρτο (1-3) στο ουδέτερο γήπεδο του Αμβούργου.

Ομάδα που δεν το βάζει κάτω με τίποτα είναι η εφετινή Ατλέτικο Μαδρίτης. Λίγα 24ωρα μετά το 3-2 επί της Κάντιθ στην LaLiga, ενώ έχανε με 0-2, η ομάδα του Ντιέργκο Σιμεόνε έκανε μία νέα μεγάλη ανατροπή και πάλι στην έδρα της, αυτή την φορά στον 5ο όμιλο του Champions League.

Σα να της το… χρωστούσε ο Θεός μετά το 1-1 στο Ολίμπικο με την Λάτσιο (ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον τερματοφύλακα της ιταλικής ομάδας). Βρέθηκε να χάνει 0-1 και 1-2 από την Φέγενορντ, ωστόσο, με δύο γκολ του Μοράτα κι ένα του Γκριεζμάν στο 45’+4′ του πρώτου μέρους κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη και να φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ.

Στο «Μετροπολιτάνο», πλέον, οι «ροχιμπλάνκος» μετρούν 13 συνολικά νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Σε επίπεδο Champions League προερχόταν από 11 ματς εντός έδρας με μόλις μία νίκη, πριν την αποψινή, με 2-1 επί της Πόρτο, πέρσι τέτοια εποχή, με γκολ του Γκριεζμάν στο 90΄.

Για τους πρωταθλητές Ολλανδίας, που είχαν μπει… με το δεξί στην πρεμιέρα ήταν η πρώτη ήττα μετά από 6 σερί νίκες σε πρωτάθλημα κι Ευρώπη.