Clasico: Μπενζεμά vs Μέσι

Πλησιάζει η ώρα για μια από τις πιο αναμενόμενες στιγμές της σεζόν. Για τον αγώνα που επισκιάζει όλα τα ντέρμπι. Για το γεγονός που καθηλώνει τους απανταχού λάτρεις του ποδοσφαίρου και όχι μόνο. Δεν πρόκειται μόνο για μία αναμέτρηση μεταξύ δύο ιστορικών αντιπάλων, αλλά και μεταξύ δύο ομάδων με πλούσιο ατομικό ταλέντο και εξαιρετική ικανότητα στο σκοράρισμα.

Αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε δύο παίκτες που ξεχωρίζουν σε αυτό το Clasico (Ρεάλ-Μπαρτσελόνα, 10/4, 22:00), αυτοί θα ήταν χωρίς δεύτερη σκέψη ο Λιονέλ Μέσι και ο Κάριμ Μπενζέμα.

Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα, Λιονέλ Μέσι, δεν είναι απλώς κορυφαίος σκόρερ του συλλόγου του, αλλά είναι επίσης στην κορυφή της σχετικής λίστας στο πρωτάθλημα, έχοντας σημειώσει 23 γκολ στην εφετινή LaLiga Santander σε 2.303 λεπτά συμμετοχής, ενώ ήταν βασικός σε 25 από τους 27 αγώνες της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Από την πλευρά της, η Ρεάλ υπερηφανεύεται για τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος είναι ο κορυφαίος σκόρερ των Μαδριλένων με 18 τέρματα. Έχει αγωνιστεί συνολικά 2.203 λεπτά και είναι ουσιαστικά ο ηγέτης στο πλάνο  του Ζινεντίν Ζιντάν, έχοντας θέση βασικού και στους 25 αγώνες εφετινούς αγώνες.

Πρόκειται αναμφίβολα για δύο εξαιρετικές προσωπικότητες του ποδοσφαίρου που αφήνουν το σημάδι τους κάθε φορά που βρίσκονται στο γήπεδο.

Ωστόσο, αυτό που προσφέρουν ως ποδοσφαιριστές διαφέρει, με τον Γάλλο και τον Αργεντινό να διαθέτουν διαφορετική τεχνική, αλλά και ικανότητες σκοραρίσματος.

Το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) αναλύει εις βάθος τους δύο «βασιλιάδες» του ποδοσφαίρου:

Αρχικά, εστιάζοντας στον Μέσι, μπορούμε να διακρίνουμε ότι, όσον αφορά την ικανότητα συνδυασμού με τους συμπαίκτες του και την ανάπτυξη του παιχνιδιού, αποτελεί τον βασικό «τροφοδότη» των «μπλαουγκράνα» με μέσο όρο 71,6 πάσες ανά αγώνα, έχοντας ακρίβεια 82%. Εκτός από το γεγονός ότι έχει σκοράρει το 34% των γκολ της ομάδας του, έχει μοιράσει και οκτώ ασίστ αυτή τη σεζόν, με τις οποίες βρίσκεται «αγκαλιά» στη δεύτερη θέση της λίστας με τον Ιάγκο Άσπας της Θέλτα και τον Μάρκος Γιορέντε της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Εάν λάβουμε υπόψη τα τελειώματα, ο Αργεντινός σταρ έχει μέσο όρο 5,7 σουτ για κάθε 94 λεπτά, εκ των οποίων τα 3 είναι στο στόχο. Όσον αφορά τα 23 γκολ του τη σεζόν 2020-21, τα 17 προήλθαν από ανοιχτό παιχνίδι, ενώ τα έξι μέσα από τη διάσπαση «κλειστών» αμυνών, με τον Μέσι να επιτυγχάνει ποσοστό μετατροπής 17%.

Παρόλο που οι περισσότερες από αυτές τις εκτελέσεις έγιναν εκτός μικρής περιοχής, ο Μέσι δε διστάζει να «χτυπά» και εντός, με σχεδόν το 24% των προσπαθειών του να προέρχονται από τη μικρή περιοχή.

Ο Καρίμ Μπενζεμά έχει ένα συγκριτικά μικρό αριθμό σε πάσες ανά αγώνα – μέσο όρο 38 – , αλλά το ποσοστό επιτυχίας του Γάλλου από αυτές είναι υψηλό 83%. Έχει δημιουργήσει σε αυτή τη σεζόν έξι γκολ, που τον τοποθετεί μαζί με τον Σέρχιο Κανάλες της Μπέτις και τον Μικέλ Οριαρθάμπαλ της Σοσιεδάδ στην έκτη θέση της λίστας των «δημιουργών» στη LaLiga Santander.

Παρά το γεγονός ότι είναι ένας παίκτης που αναζητά συνεχώς χώρο εντός και εκτός μικρής περιοχής, το 40,9% των σουτ του προέρχεται κοντινή απόσταση. Το 18,3% των εκτελέσεων του 33χρονου βρίσκει δίχτυα, ενώ από τα 18 εφετινά γκολ του τα 16 προήλθαν από το ανοιχτό παιχνίδι και μόνο δύο από «σετ» παιχνίδι.

Όσον αφορά τα αμυντικά καθήκοντα, οι Μπενζεμά και Μέσι έχουν παρόμοια στατιστικά στοιχεία στη διεκδίκηση της μπάλας, με τον τελευταίο να έχει ανακτήσει την κατοχή 53 φορές, αλλά μόνο μία περισσότερη από τον Γάλλο.

Όλοι είναι έτοιμοι να απολαύσουν μια υπέροχη σύγκρουση μεταξύ των κορυφαίων σκόρερ. Δύο αστέρων που θα τρέξουν σε όλο το γήπεδο και αναμφίβολα θα γεμίσουν άγχος τις εστίες των αντίπαλων τερματοφυλάκων.

Οι δύο τους προσφέρουν ποδοσφαιρική… τέχνη και έχουν ήδη κατακτήσει μια θέση στα βιβλία της Ιστορίας, συνεχίζοντας να συντρίβουν το ένα ρεκόρ μετά το άλλο…