Copa America: Στην 3η θέση η Κολομβία, νίκησε με 3-2 το Περού με γκολ στο 94′ (video)

Η Κολομβία επικράτησε με 3-2 του Περού με γκολ του Λουίς Ντίας στο 93′ στον μικρό τελικό του Copa America και κατάκτησε την 3η θέση, σε έναν αγώνα που όποιος τον παρακολούθησε θα αργήσει να τον ξεχάσει.

Stoiximan: Μatchcombo live & με δυνατότητα cashout* σε όλα τα matchcombo στοιχήματά σου! *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Ήταν ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι, με την Κολομβία να επιστρέφει από το 0-1 και να προηγείται με 2-1, πριν το Περού ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Τζιανλούκα Λαπαντούλα στο 82′, για να έρθει ο Λουίς Ντίας με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή στο 93 να λυτρώσει τους Κολομβιανούς.

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για το Περού, το οποίο έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο μέχρι να εμφανιστεί ο Γιοσιμάρ Γιοτούν και με αριστερό πλασέ στο 45′ να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κολομβιανοί αντέδρασαν και μόλις στο 49′ ισοφάρισαν με εκτέλεση φάουλ του Χουάν Κουαρδάδο, με το τείχος του Περού να “ανοίγει” και να εκθέτει τον Γκαλίς.

Στο 66′ ο Λουίς Ντίας με πλασέ έκανε το 2-1, με την Κολομβία να δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 82′ ωστόσο ο Λαπαντούλα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ ισοφάρισε σε 2-2. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ήρθε ο Λουίς Ντίας στο 90+4′ και με ένα τρομερό γκολ έκανε το 3-2, χαρίζοντας την τρίτη θέση στην Κολομβία.

Κολομβία: Βάργκας, Μεδίνα, Μίνα (55′ Σάντσεζ), Μουρίλο, Τεσίγιο, Κουαδράδο, Μπάριος (90+3′ Μουριέλ), Κουεγιάρ (83′ Κουεγιάρ), Ντίαζ, Καρντόνα (46′ Χάρα), Ζαπάτα (55′ Μπόρχα)

Περού: Γκαλέσε, Κόρθο (78′ Λόρα), Σανταμαρία, Καγένς, Λόπες, Ταπία (24′ Καρταγκένα), Γιοτούν, Πένα (78′ Ορμένο), Κουέβα (69′ Ραζιέλ Γκαρσία), Καρίγιο, Λαπαντούλα.