Euro 2020, Ιταλία – Αυστρία 2-1: Πρόκριση στην παράταση με Κιέζα και άγχος

Στην πρώτη παράταση του Euro 2020, η χώρα που έχει συνδέσει το όνομά της με τον εξτρά χρόνο, η Ιταλία, πήρε τη νίκη 2-1 κόντρα στην Αυστρία και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου περιμένει το νικητή του Βέλγιο – Πορτογαλία.

Stoiximan Master με 10.000€ κάθε μέρα εντελώς δωρεάν* & με μόνο 2 σωστές προβλέψεις! *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Η Ιταλία έκανε τα εύκολα δύσκολα, βρέθηκε ακόμα και κοντά να δεχθεί το πρώτο γκολ και να χάσει το απόλυτο νικών στο Euro 2020, όμως η είσοδος του Φεντερίκο Κιέζα της έδωσε τη νίκη 2-1 στην παράταση κόντρα στην Αυστρία, μπροστά στο κοινό του “Γουέμπλεϊ”.

Ο επιθετικός της Γιουβέντους σκόραρε στο 97′, ο Ματέο Πεσίνα ακολούθησε λίγο αργότερα και παρά το γκολ που δέχθηκε (πρώτο στο τουρνουά) απ’ τον Σάσα Κάλαϊτζιτς, η “σκουάντρα ατζούρα” έκλεισε θέση στο Μόναχο την Παρασκευή στις 22:00, περιμένοντας το νικητή του Βέλγιο – Πορτογαλία.

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι επανέφερε τους βασικούς πλην δύο. Ο Μάρκο Βεράτι πήρε τελικά φανέλα βασικού και συγκεκριμένα του Μανουέλ Λοκατέλι, ενώ ο Φραντσέσκο Ατσέρμπι αντικατέστησε τον τραυματία Τζιόρτζιο Κιελίνι. Ο Φράνκο Φόντα τοποθέτησε τον Ντάβιντ Αλάμπα σε ρόλο αριστερού μπακ, έχοντας διάταξη 4-2-3-1 στην ενδεκάδα του.

Ο αγώνας άρχισε με καλό ρυθμό και ισορροπία, ωστόσο όσο κυλούσαν τα λεπτά και ο Ζορζίνιο “σκούπιζε” τα πάντα, η Ιταλία πήρε θάρρος και μέτρα. Παίζοντας κυρίως από αριστερά με τον Λεονάρντο Σπινατσόλα και τον Λορέντζο Ινσίνιε, ώστε να αποφύγουν τον Αλάμπα, οι Ιταλοί απείλησαν κυρίως σουτ που δεν προβλημάτισαν πολύ τον Ντάνιελ Μπάχμαν.

Οι Αυστριακοί προσπαθούσαν συνεχώς να βρουν τον Μάρκο Αρναούτοβιτς και μόνο σε μία φάση, με βολέ του έξω απ’ την περιοχή, αυτή η τακτική περιείχε ανησυχία για τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, που κυνηγούσε το 12ο σερί παιχνίδι δίχως παθητικό, ώστε να ισοφαρίσει το ιταλικό ρεκόρ που κρατά ο Ντίνο Τζοφ απ’ το 1980.

Ο Βεράτι δεν κατάφερε να οργανώσει το παιχνίδι όπως κόντρα στην Ουαλία, με τον Νικολό Μπαρέλα να παίζει πιο μπροστά του και να είναι αυτός που ψάχνει (ανεπιτυχώς) για “τρύπες” στην αντίπαλη άμυνα. Η διάσπαση της τελευταίας επιχειρήθηκε να επέλθει από τις κούρσες και τα μακρινά σουτ, χωρίς αποτέλεσμα. Ακόμα και το δοκάρι του Τσίρο Ιμόμπιλε προήλθε από σουτ που ήταν πολύ δύσκολο να καταλήξει στα δίχτυα.

Η Αυστρία έβλεπε την Ιταλία να δυσκολεύεται και αποφάσισε να επιτεθεί περισσότερο στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Η εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα στο 52′ ήταν η πιο επικίνδυνη στιγμή της, μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Αρναούτοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ δεν υπήρξε λόγω οφσάιντ λίγων εκατοστών του Αυστριακού, όμως το μήνυμα εστάλη.

Ο Μαντσίνι έριξε στη μάχη τους Λοκατέλι και Ματέο Πεσίνα και η Ιταλία επιτέθηκε ξανά έπειτα από ώρα. Η πίεση δεν κράτησε πολύ. Μάλιστα, μία ακούσια αγκωνιά του Πεσίνα στον Κόνραντ Λάιμερ παραλίγο να εξελιχθεί σε πέναλτι, ωστόσο προηγήθηκε ξανά οφσάιντ της Αυστρίας.

Ο Φόντα έδειξε εμπιστοσύνη στην ομάδα του και στις αντοχές της και δεν έκανε αλλαγές, τουλάχιστον όχι μέχρι να τραυματιστεί ο Κρίστοφ Μπαουμγκάρτνερ στο τέλος. Ο Μάρτιν Χιντερέγκερ έκοβε ότι πλησίαζε στη μικρή περιοχή της Αυστρίας και δίχως επίθεση των Ιταλών, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ιταλία βρέθηκε σε αυτήν τη διαδικασία για 8η φορά σε Euro, περισσότερες από κάθε άλλη χώρα. Δεν είχε γκολ μέχρι στιγμής (και είχε δεχθεί μόνο το “χρυσό” γκολ του Νταβίντ Τρεζεγκέ στον τελικό του 2000), αλλά τελικά βρήκε δύο. Στο 95′ ο Φεντερίκο Κιέζα (που μπήκε μόλις στο 84′) σκόραρε από διαγώνια δεξιά θέση ένα λεπτά έπειτα από ευκαιρία σχεδόν απ’ το ίδιο σημείο και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους της παράτασης ο Πεσίνα από κοντά έκανε το 2-0.

Η Ιταλία άφησε χώρο στην Αυστρία και επιχείρησε να “χτυπήσε” στην κόντρα στα εναπομείναντα λεπτά. Ο Φόντα έβαλε όλα τα ψηλά κορμιά στον αγωνιστικό χώρο και στο 114′ ο δίμετρος Σάσα Κάλαϊτζιτς έπιασε πολύ όμορφη κεφαλιά σε κόρνερ για να μειώσει σε 2-1. Το πρώτο γκολ που δέχθηκε ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο θεσμό ήταν και το τελευταίο στον αγώνα, με συνέπεια η “σκουάντρα ατζούρα” να πάρει μία ψυχοφθόρα μεν, πρόκριση δε.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (68′ Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (68′ Λοκατέλι), Μπεράρντι (84′ Κιέζα), Ιμόμπιλε (84′ Μπελότι), Ινσίνιε (108′ Κριστάντε)

ΑΥΣΤΡΙΑ: Μπάχμαν, Λάινερ (114′ Τρίμελ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Ξ. Σλάγκερ (106′ Γκρέγκοριτς), Γκρίλιτς (106′ Σάουμπ), Λάιμερ (114′ Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρτνερ (90′ Σεπφ), Αρναούτοβιτς (97′ Κάλαϊτζιτς)