Euro 2020, Ολλανδία – Ουκρανία 3-2: Ο απίθανος Ντάμφρις απέτρεψε το σοκ των Ολλανδών

Ο Ντένζελ Ντάμφρις έκανε την καλύτερη εμφάνιση του Euro 2020 μέχρι στιγμής, πρωταγωνιστώντας στη δημιουργία δύο γκολ της Ολλανδίας και σημειώνοντας το 3-2, ύστερα από την ισοφάριση της Ουκρανίας με δύο γκολ σε 4 λεπτά.

Ο Ντένζελ Ντάμφρις ήταν πυραυλοκίνητος στην πρεμιέρα της Ολλανδίας κόντρα στην Ουκρανία για τον 3ο όμιλο του Euro 2020 και παίζοντας ως δεξί φουλ μπακ έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο.

Πρωταγωνίστησε στη δημιουργία των πρώτων δύο γκολ των “οράνιε”, βρέθηκε μέσα σε αρκετές ευκαιρίες και στο τέλος σημείωσε και το 3-2, ύστερα από το αρχικό σοκ εξαιτίας της ισοφάρισης των Ουκρανών με δύο γκολ σε 4 λεπτά.

Η Ολλανδία πλέον περιμένει την Αυστρία την Πέμπτη και με νίκη εξασφαλίζει την πρόκριση στα νοκ άουτ, ενώ η Ουκρανία θα ψάξει τους πρώτους βαθμούς της την ίδια μέρα κόντρα στα Σκόπια.

Ο Φρανκ ντε Μπουρ έκανε τα πλάνα του πραγματικότητα και χρησιμοποίησε διάταξη 3-5-2 αντί για το παγιωμένο 4-3-3 των Ολλανδών στις μεγάλες διοργανώσεις (και όχι μόνο). Μέσα σε 10 λεπτά, δικαιώθηκε απόλυτα, αφού ο Ντένζελ Ντάμφρις από δεξιά αναστάτωτες τους Ουκρανούς και βρέθηκε να πρωταγωνιστεί σε 2 από τις 3 ευκαιρίες. Μέμφις Ντεπάι, Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ και Ντάμφρις θα μπορούσαν να βάλουν τους “οράνιε” μπροστά, όμως είτε ήταν άτοχοι είτε βρήκαν απέναντί τους τον Γκιόργκι Μπούστσαν.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι τα επόμενα λεπτά, αλλά η προσπάθειά τους να επιτεθούν από δεξιά με τον Αντρέι Γιαρμόλενκο δεν είχε αποτέλεσμα. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Αλεκσάντρ Ζουμπκόφ τραυματίστηκε κι έδωσε τη θέση του στον Μάρλος.

Η Ολλανδία είχε την υπεροχή και προσπάθησε να παίξει με γρήγορες επιθέσεις, κυρίως από τα άκρα. Στο 39′ ο Βαϊνάλντουμ έπιασε ένα τρομερό βολέ, ο Μπούστσαν, όμως, κατάφερε να γυρίσει το σώμα του και να κάνει μία αδιανόητη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Ο Ντάμφρις συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο έναντι της ουκρανικής άμυνας. Από τα πόδια του βγήκε η παράλληλη μπαλιά που απέκρουσε χωρίς λόγο ο Μπούστσαν, με συνέπεια να δώσει πάσα στον Βαϊνάλντουμ για να γράψει το 1-0 στο 52′. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντάμφρις μπήκε στην περιοχή, κέρδισε μια κόντρα και ο Βόουτ Βέχορστ διπλασίασε τα τέρματα της χώρας του.

Ο ρυθμός έπεσε, ο Ντάμφρις πάτησε φρένο και οι δύο προπονητές άρχισαν τις αλλαγές τους, αν και ο Σεβτσένκο έκανε αλλαγή στην αλλαγή! Ο Αντρέι Γιαρμόλενκο δεν χρειάστηκε κάποιον συνδυασμό με συμπαίκτη του και με ένα τρομερό αριστερό σουτ εκτός περιοχής μείωσε σε 2-1 στο 75ο λεπτό. Οι Ουκρανοί όχι μόνο φώναξαν “παρών”, αλλά έφτασαν και στην ισοφάριση μερικά λεπτά αργότερα, όταν ο Ρουσλάν Μαλινόβσκι γέμισε στην περιοχή και ο Ρομάν Γιαρέμτσουκ ανενόχλητος έκανε το 2-2 με κεφαλιά.

Ο Ντάμφρις, όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Ο δεξιός μπακ της Αϊντχόφεν προκάλεσε τα πρώτα γκολ των Ολλανδών και τώρα χρίστηκε σκόρερ. Σε σέντρα του Νέιθαν Ακέ από αριστερά, ο Ντάμφρις έπιασε την κεφαλιά και ανέκτησε το προβάδισμα των “οράνιε”. Ήταν το γκολ που λύτρωσε τόσο την Ολλανδία όσο και τον Ντε Μπουρ, που παραλίγο να χάσουν τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια τους.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Τίμπερ (88′ Φέλτμαν), Ντε Φράι, Μπλιντ (64′ Ακέ), Ντάμφρις, Ντε Ρον, Βαϊνάλντουμ, Φρ. ντε Γιονγκ, Φαν Άανχολτ (64′ Βάινταλ), Βέχορστ (88′ Λ. ντε Γιονγκ), Ντεπάι (90+1′ Μάλεν)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Ζιντσένκο, Γιαρμόλενκο, Γιαρέμτσουκ, Ζούμπκοφ (13′ Μάρλος, 64′ Σαπαρένκο)