Eurocup: Ήττα της Μπουργκ (επόμενη αντίπαλος του Άρη) από την Λιετκαμπέλις

Για την έκτη αγωνιστική του Eurocup η Λιετκαμπέλις επικράτησε στην έδρα της επί της Γαλλικής Μπούργκ με σκορ 100-96 κατακτώντας τη δεύτερη φετινή της νίκη. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η μόλις δεύτερη φετινή τους ήττα.

Για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, εκεί που αγωνίζεται και ο Άρης, οι Λιθουανοί ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 εύστοχα τρίποντα. Με τους Γάλλους να είναι «απλοί θεατές» στις επιθετικές ορέξεις των γηπεδούχων από μακριά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-14 για την Λιετκαμπέλις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε. Η Μπούργκ σε λιγότερο από 3,5 αγωνιστικά λεπτά ‘’έτρεξε’’ ένα επιμέρους 11-0 και απο τους δεκαέξι πόντους «έριξε» την διαφορά στους πέντε (30-25).

Το τέλος του ημιχρόνου όμως άνηκε και πάλι στους Λιθουανούς. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους επιμέρους 8-2 «ανέβασαν» στους οκτώ πόντους την διαφορά και ο Σιρβίντις με καλάθι στην εκπνοή διαμόρφωσε το 47-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός απο τους δύο «μονομάχους» και η Λιετκαμπέλις συνέχισε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Βγάζοντας άμυνες και με συνέπεια στο σκοράρισμα οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +11 (72-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπούργκ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και «ροκάνισε» τη διαφορά. Μισό λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο -2 (93-91) αλλά κάπου εκεί ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους για αντροπή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 100-96. Η Λιθουανική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-4 ενώ οι Γάλλοι «έπεσαν» στο 4-2.

Πρωταγωνιστής του αγώνα και για τους Λιθουανούς ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους. Για την Μπούργκ ξεχώρισε ο Ζακαρί Ρισασέρ που σημείωσε 18 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπούργκ υποδέχεται τον Άρη και η Λιετκαμπέλις θα υποδεχθεί την Τουρκ Τέλεκομ.

Τα δεκάλεπτα: 30-14/47-39/72-61/100-96