Euroleague: «Λύγισε» στο φινάλε ο Ολυμπιακός, ήττα από τη Μονακό (video)

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 12 πόντους (επιμέρους σκορ 12-4) στα τελευταία δύο λεπτά του ματς με τη Μονακό στη «Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν», με το 73-73 να μετατρέπεται στο τελικό 85-77.

Η ομάδα του Πειραιά γνώρισε την 5η ήττα της (6-5) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, λόγω της αστοχίας της στο τέλος κι ενώ έως τότε χάρη στην πιεστική άμυνα και τους «καυτούς» Κέινααν (20π. με 5/8 τρίποντα), Ουόκαπ (16π. με 2/5 τρίποντα) και Άλεκ Πίτερς (15π. με 4/5 τρίποντα) απειλούσε με «διπλό» τους Μονεγάσκους. Άποντος έμεινε ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Παπανικολάου, ενώ μόνο 4 λεπτά αγωνίστηκε στην επιστροφή του στο παρκέ στη Euroleague o Σακίελ ΜακΚίσικ.

Ο Μάικ Τζέιμς, με 24 πόντους (2/6 τρίποντα) και 6 ασίστ ήταν καθοριστικός σε όλο το ματς, αλλά κυρίως στο τέλος, όταν κρίθηκε ο νικητής. Μόνο ο Έλι Οκόμπο ήταν επίσης διψήφιος (11π.) από την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς που πλέον μετρά 7-4 και προσπέρασε τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77 .

Διαιτητές: Περούγκα (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Σούκις (Λιθουανία)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιαλό 5 (1), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ, Ουόκερ 4 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Ουατάρα 8, Χολ 8, Τζέιμς 24 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (2), Κέινααν 20 (5), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 15 (4), Μιλουτίνοβ 7, Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3