Europa Conference League: Εντυπωσιακό ματς στο Αϊντχόφεν – Κοπεγχάγη

Πολλά γκολ, σούπερ θέαμα και νίκες των τριών εκ των τεσσάρων γηπεδούχων περιελάμβανε το δεύτερο «πιάτο» των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Europa Conference League.

Την παράσταση έκλεψε το εντυπωσιακό 4-4 της Αϊντχόφεν με την Κοπεγχάγη, σε ένα παιχνίδι με απίστευτες ανατροπές κι εναλλαγές συναισθημάτων. Η Λέστερ ήταν η κερδισμένη της βραδιάς με το άνετο 2-0 επί της Ρεν, ενώ οι Μπόντο Γκλιμτ και Μαρσέιγ πήραν ισχνό προβάδισμα, μετά τις νίκες τους με 2-1 επί των Αλκμάαρ και Βασιλείας αντίστοιχα.

Το ματς της χρονιάς προσέφεραν στο “Philips Stadion” η Αϊντχόφεν και η Κοπεγχάγη, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες σε ένα χορταστικό 4-4 (!) αφήνοντας ορθάνοικτους λογαριασμούς για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο “Parken”.

Οι Δανοί προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο, όμως η PSV δεν… παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τους Γκακπό και Ζάχαβι κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές, μέχρι το τελικό 4-4. Ο Γκαμπό μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 62′ με τον γκολκίπερ της Κοπεγχάγης Καμίλ Γκράμπαρα να τον νικάει από τα 11 μέτρα!

Στο “King Power Stadium” η Λέστερ ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν κόντρα στη Ρεν, φτάνοντας σε μια «καθαρή» νίκη με 2-0 (χάρις στα γκολ των Ολμπράιτον και Ιχεανάτσο), που της δίνει πλέον… αέρα πρόκρισης στους «8» του Europa Conference League.

Η νορβηγική Μπόντο Γκλιμτ συνεχίζει την τρομερή πορεία της, προσθέτοντας στα «θύματά» της και την Αλκμάαρ, την οποία νίκησε με 2-1. Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Πελεγκρίνο, ο Αμπουκάλ έφερε το ματς στα ίσα στο 73′, όμως ο Σολμπάκεν με πέναλτι στο 90′ χάρισε τη νίκη και το προβάδισμα στην Μπόντο Γκλιμτ. Στο βασικό σχήμα της Αλκμάαρ ξεκίνησαν οι Βαγγέλης Παυλίδης και Παντελής Χατζηδιάκος, με τον δεύτερο να δίνει τη θέση του στο 60′ στον (σκόρερ της ΑΖ) Αμπουκάλ.

Στο “Velodrome” η Μαρσέιγ είχε τον Μίλικ σε μεγάλη βραδιά και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έδωσε προβάδισμα… πρόκρισης στην ομάδα της Μασσαλίας. Οι Ελβετοί, ωστόσο, δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν στο τελικό 2-1 με τον Εσπόζιτο στο 79′, διατηρώντας «ζωντανές» τις ελπίδες τους για πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο “St. Jakob-Park”.