Europa League: Αήττητη η Λεβερκούζεν – “Καθάρισαν” από σήμερα την πρόκριση Λίβερπουλ και Ρόμα

Για ακόμα μία φορά η εκπληκτική Λεβερκούζεν βρήκε τον τρόπο να παραμείνει αήττητη!

Στον πρώτο αγώνα των «16» του Europa League αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Καραμπάχ στη Μπακού, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 έως το 70΄ (μείωσε ο Βιρτς), ενώ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Πάτρικ Σικ! Έτσι, η ομάδα-θαύμα του Τσάμπι Αλόνσο παραμένει αήττητη από το ξεκίνημα της σεζόν, σε μία διαδρομή επτά μηνών και 35 επίσημων αγώνων όλων των διοργανώσεων! Ο Βραζιλιάνος Ζουνίνιο Βιέιρα και ο Αλγερινός Γιασίν Μπενζία σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο τα γκολ των γηπεδούχων. Τώρα η Λεβερκούζεν καλείται να «σφγραγίσει» την πρόκριση στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (14/3) στη Γερμανία.

Στο μεταξύ η Λίβερπουλ και η Ρόμα «καθάρισαν» από σήμερα την πρόκριση στους «8». Οι «κόκκινοι» διέλυσαν 5-1 τη Σπάρτα στην Πράγα με δύο γκολ του Ντάργουϊν Νούνιες και από ένα των ΜακΆλιστερ, Λουίς Ντίας, Σόμποσλαϊ. Οι «τζαλορόσι» του Ντανιέλε Ντε Ρόσι, νίκησαν 4-0 τη Μπράιτον στο «Ολύμπικο» με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, μετατρέποντας τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία. Η «παρθενική» συμμετοχή της Μπράιτον στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σταματάει στους «16» του Europa League.