Europa League: Προβάδισμα για Άιντραχτ και Λιόν

«Μίλησαν» οι φιλοξενούμενοι και στα δύο πρώτα παιχνίδια της φάσης των «16» του Europa League που διεξήχθησαν την Τετάρτη (9/3), με την Άιντραχτ να επικρατεί της Μπέτις με 2-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και την Λιόν να περνάει με 1-0 από το «Ντραγκάο» απέναντι στην Πόρτο.

Στη Σεβίλη, η εξαιρετική εφέτος Μπέτις «πλήρωσε» ακριβά όλα τα λάθη που έκανε απέναντι στους «κυνικούς» Γερμανούς. Ο Κόστιτς με ένα καταπληκτικό πλασέ από τα αριστερά έδωσε προβάδισμα στην Άιντραχτ, με τους Ισπανούς να «αντιδρούν» και να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 30′ με τρομερό πλασέ του Φεκίρ.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Λίντστρομ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της ισπανικής άμυνας, γύρισε την μπάλα προς τον αμαρκάριστο Καμάντα κι ο Ιάπωνας δεν αστόχησε κάνοντας το 1-2. Η Άιντραχτ έχασε και πέναλτι στο 52′ με τον Κλαούντιο Μπράβο να νικάει από τα έντεκα μέτρα τον Μπόρε, ενώ στα τελευταία λεπτά ο πολύπειρος γκολκίπερ της Μπέτις έσωσε την ομάδα του σε άλλες δύο περιπτώσεις.

Στην Πορτογαλία, η Λιόν ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν για να φύγει με νίκη κόντρα στην Πόρτο. Ο Πακέτα στο 59′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρούμπεν Σεμέδο και σημείωσε το γκολ που έδωσε ισχυρότατο προβάδισμα στους «λιονέ». Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε γκολ του Μπεμπά ως οφσάιντ.