Europa League: Προκρίσεις στα νοκ άουτ για Φενέρμπαχτσε και Άρσεναλ

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στη Λάρνακα και αυτό το “τρίποντο” την έστειλε στα νοκ άουτ του Europa League. Μαζί της η Άρσεναλ, ύστερα από τη νίκη 1-0 στη Νορβηγία επί της Μπόντο Γκλιμτ.

Η Φενέρμπαχτσε έφυγε με νίκη από τη Λάρνακα και το 2-1 επί της ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της έδωσε την πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League, χωρίς να γνωρίζει ακόμη το γύρο.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Ζοάο Πέντρο να ανοίγει το σκορ στο 16′ για τους Τούρκους, που είχαν το πάνω χέρι στο 1ο μέρος. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι (με παρέμβαση του VAR) και ο Ίβαν Τριτσκόφσκι ισοφάρισε σε 1-1. Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, με την αγωνία να εκτοξεύεται στο κατακόρυφο μέχρι το 80′, όταν η Φενέρμπαχτσε κέρδισε πέναλτι και ο Μισί Μπατσουαγί που είχε μπει ως αλλαγή έκανε το 2-1. Λίγο αργότερα ο Άνχελ Γκαρθία υπέπεσε σε νέο πέναλτι, αποβλήθηκε, όμως μία άλλη αλλαγή, ο Ένερ Βαλένσια, δεν τα κατάφερε από τα έντεκα μέτρα.

Στον 1ο όμιλο, η Άρσεναλ έκανε το 3/3 με τη νίκη επί της Μπόντο Γκλιμτ και στη Νορβηγία και αυτό το 1-0 την έστειλε πρόωρα στα νοκ άουτ. Ένα τυχερό γκολ του Μπουκαγιό Σακά της έδωσε το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο, προβάδισμα που δεν έχασε παρότι και οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρουν. Παρότι έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (με αντίπαλο την Αϊντχόφεν), η αγγλική ομάδα κατάφερε να προκριθεί από τώρα στα νοκ άουτ.

Σπουδαίο παιχνίδι στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” για τον 3ο όμιλο, με την Μπέτις και τη Ρόμα να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 και να αφήνουν τα πάντα ανοιχτά για την πρόκριση. Οι “βερδιμπλάνκος” προηγήθηκαν με ένα σουτ του Σέρχιο Κανάλες στο 1ο ημίχρονο, όμως οι “τζιαλορόσι” ήταν καλύτεροι στη συνέχεια, είχαν ευκαιρίες και στο 53′ ο Αντρέα Μπελότι από ασίστ του Μαντί Καμαρά (και τσεκάρισμα από τον VAR, που ενημέρωσε τον Τάσο Σιδηρόπουλο για την εγκυρότητα του γκολ) ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε τον έλεγχο έπειτα από την ισοφάριση, όμως δεν βρήκε άλλο γκολ και πλέον κινδυνεύει από τη Λουντογκόρετς.