Europa League: Πρόκριση για την Μπόντο Γκλιμτ

Η ξέφρενη πορεία της νορβηγικής Μπόντο Γκλιμτ στο εφετινό Europa Conference League συνεχίζεται… Η ομάδα του Κγέτιλ Κνούτσεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 -στην παράταση- με την Αλκμάαρ στο “AFAS Stadion” (2-1 υπέρ των Ολλανδών η κανονική διάρκεια) και με συνολικό σκορ 4-3, εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά, παρά τη συγκινητική προσπάθεια του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ΑΖ.

Η Αλκμάαρ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε στο 18′ με τον Παυλίδη και παρά τη γρήγορη ισοφάριση από τον Πελεγκρίνο (26′, από σερί μεγάλων λαθών της άμυνας), ο διεθνής Έλληνας επιθετικός «ξαναχτύπησε» στο 30′, φέρνοντας το «ζευγάρι» σε απόλυτη ισορροπία (2-1 το πρώτο ματς στη Νορβηγία υπέρ της Μπόντο Γκλιμτ). Παρά τις ευκαιρίες που έχασε η ολλανδική ομάδα δεν βρήκε τρίτο γκολ, το παιχνίδι πήγε στην παράσταση κι εκεί «μίλησαν» οι φιλοξενούμενοι, που με το γκολ του Σάμπστεντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, πήραν τη μεγάλη πρόκριση.