Europa League: Όλα τα αποτελέσματα των πλέι οφ

Πολύ σημαντικό βήμα έκανε ο Ολυμπιακόςστον πρώτο αγώνα για τα playoffs του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-1 της Τσουκαρίτσκι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και έχουν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Ελ Κααμπί άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό. Στο 15′ ο Φορτούνης διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρόλευκων, ενώ στο 40′ ο captain των Πειραιωτών τροφοδότησε τον Μαροκινό στράικερ για το 3-0. Οι Σέρβοι κόντρα στη ροή μείωσαν στο 90+3′ με τον Μιλαντίνοβιτς.

Η ρεβάνς του Ολυμπιακού είναι την Πέμπτη (31/8) στις 21:00 στη Σερβία, με τους ερυθρόλευκους να θέλουν να “τσεκάρουν” την παρουσία τους στους ομίλους του Europa League.

Ο Άρης Λεμεσού έχασε 2-1 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο “Tehelné pole”, για τα Play offs του Εuropa League και την ερχόμενη Πέμπτη στη Λεμεσό, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι θα προσπαθήσει να κλείσει θέση στους ομίλους. Καλύτερη η Σλόβαν στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Τόλιτς στο 34΄. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν και 2ο γκολ στο 57΄ με τον Στρέλετς, με τον Άρη να… πληρώνει τα αμυντικά κενά. Μετά το 60΄ ανέβασε απόδοση ο Άρης, και με γκολ του Μαγιαμπέλα στο 73’ μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης.

Σούπερ ο Άγιαξ, διέλυσε 4-1 τη Λουντογκόρετς εκτός έδρας και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Κούντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, άφησε στην άκρη τα μεταγραφικά σενάρια (Γουέστ Χαμ και Μπράιτον) και πέτυχε χατ τρικ. Στο 16’ άνοιξε το σκορ, και δυο λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ. Στο 40’ ο Μπρόμπεϊ σημείωσε το 3-0 και στο 50’ ο Κούντους πέτυχε το 4-0. Ο Βέρντον απλά μείωσε σε 4-1.