Μπλόκαρε επιθετικά (στο β΄) και έχασε (58-69)…

Ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ένα… καταστροφικό (επιθετικά) δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε μόλις 20 πόντους, για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 58-69 από τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο λίγα λεπτά μετά την ανακοίνωση της ΚΑΕ για την αλλαγή σελίδας στο ιδιοκτησιακό.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Άρης είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα σε σχέση με τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κυρίως σε αλληλοκαλύψεις και περιστροφές μπόρεσαν να περιορίσουν την δράση των παικτών του Ολυμπιακού που κινούν τα νήματα της ομάδας του Πειραιά.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν χωρίς καλάθι στο πρώτο ημίχρονο (2π. με βολές) και οι κίτρινοι με εξαιρετικούς τους Ριντ και Βεζένκοφ, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντρου Νέιμικ, έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι.

Στο 5’ το σκορ ήταν 11-8 και δύο λεπτά αργότερα ο Άρης έφτασε στο +12 (24-12), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση.

Ο Πρίφτης θέλησε να δώσει ανάσες στην περιφέρειά του, αλλά αυτό κόστισε, καθώς ούτε ο Μούρτος, ούτε ο Αντεγκμπόγιε έδωσαν λύσεις και σε συνδυασμό με την παρουσία του Σλούκα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 28-28 (16’) και προσπέρασε με τον Αγραβάνη (28-30).

Ο Άρης αντέδρασε, παρότι είχε κόντρα τη διαιτησία, και με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ από Βεζένκοφ, Ριντ και Χαρίση πήγε στα αποδητήρια προηγούμενος με 38-36.

Οι κίτρινοι έκαναν πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο, εγκλωβίστηκαν από την άμυνα του Ολυμπιακού, που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα. Στο 25’ το σκορ ήταν 42-42, στο 28’ και πάλι υπήρχε ισοπαλία (48-48), όμως στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 49-55.

Ο Άρης μείωσε σε 52-55, όμως συνεχόμενα τρίποντα από Λοτζέσκι και Κατσίβελη έφεραν τους κίτρινους στο -11 (52-63) στο 33’. Παρά το τάιμ άουτ του Πρίφτη, η αστοχία από την περιφέρεια στοίχισε και αμυντικά… Η διαφορά έφτασε στο -15 (52-67), οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν με κανέναν τρόπο και μοιραία ήρθε η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-36, 49-55, 58-69.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 3 (0/1δπ., 1/6τρ., 3ασ., 2κλ.), Δήμας, Ριντ 13 (1/2β., 3/6δπ., 2/4τρ., 4ρ.), Τόμας 4 (2/5δπ., 0/5τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9 (6ρ., 3ασ.), Βεζένκοφ 19 (3/3β., 5/11δπ., 2/4τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.), Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετγουέι 2, Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 7 (1), Παπαπέτρου 10, Σλούκας 14 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης 5 (1).