Good win για Αρη με Γκούντγουιν, σε έδρα καμίνι και άμυνα ατσάλι, λύγισε τον ΠΑΟ (69-65)!

Σπουδαίο ματς έγινε στο Αλεξάνδρειο με τον Αρη να λυγίζει ξανά τον ΠΑΟ, όπως και πέρσι. Με άμυνα, Γκούντγουιν και τρομερό κόσμο νίκησε με 69-65!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε με σκοπό να καλύψει και το κενό του Καββαδά.  Προηγούμενος με 5-2 και 8-4 προσπάθησε να πάρει πόντους από την άμυνα. Ο ΠΑΟ κατάφερε να μειώσει σε 11-10 και 16-15, οπότε και ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Χόρκλερ και Νότε ήταν αυτοί που έδωσαν ανάσες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καστρίτης μοίρασε την τράπουλα και με τον κόσμο να βοηθάει από το πρώτο λεπτό ο Αρης 22-17 στο 14ο λεπτό. Ο ΠΑΟ ήταν τρομερά άστοχος και η καλή άμυνα του Αρη έδωσε ψυχολογία στους παίκτες. Μάλιστα, το 29-18 στο 18ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στον Αρη και σύνθημα για πανηγυρισμούς στην κερκίδα. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 29-20 στο ημίχρονο, ενώ ο Αρης δέχθηκε μόλις πέντε πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 35-20 στο 22ο λεπτό. Όμως, ο ΠΑΟ … έτρεξε ένα σερί 6-23 και προηγήθηκε για πρώτη στο 29ο λεπτό με 42-43! Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με 45-45 με τον ΠΑΟ να κάνει ολική ανατροπή.

Ο ΠΑΟ με την ψυχολογία να είναι υπέρ και γεμάτο το ρόστερ προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με 49-53.  Ο Αρης με Νότε και Γκούντγουιν να παίρνουν την ομάδα πάνω τους προηγήθηκε με 59-57 στο 35ο λεπτό. Στο 37ο λεπτό το σκορ έδειχνε 63-58 με τον Αρη να παίρνει δύναμη από τον κόσμο του!

Με τον Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν να συνεργάζονται άψογα και τη συνολική αμυντική παρουσία των γηπεδούχων να είναι υποδειγματική, το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια. Το +5 (63-58) στα 3’21” για το τέλος ήταν ένα πρώτης τάξεως προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει εκ νέου.

Την πιο απαιτητική στιγμή όμως, ο Τζος Χάγκινς έβαλε ένα πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι για το +3 στα 29.8” για το φινάλε. Στην κρισιμότερη κατοχή της αναμέτρησης, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε βήματα, πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία του Παναθηναϊκού είτε να μειώσει είτε να ισοφαρίσει.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος και ο Αρης πήρε σπουδαία νίκη με 69-65!

Παρά την απουσία του Βασίλη Καββαδά (ανέτοιμος λόγω τραυματισμού), ο Άρης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κοντά στο καλάθι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.