ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

H ήττα που δεν χωνεύεται εύκολα, η οδηγία που δεν ακούστηκε και το “δώρο”

Ήττες σαν αυτή από το Λαύριο είναι απ’ αυτές που δεν ….χωνεύονται εύκολα και “πληγώνουν” την ψυχολογία μιας ομάδας. Ήρθε μάλιστα, σε μια περίοδο που ο Άρης άρχισε να “χτίζει” ένα σερί επιτυχιών και να αποδίδει καλό μπάσκετ.

Ο Άρης πλήρωσε το “φιάσκο” με τον Τζόναθαν Σταρκ, αλλά του στοίχισαν και τα δικά του λάθη, ειδικά στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, κάνοντας “δώρο” τη νίκη στον αντίπαλο.

Σε έναν ακόμη αγώνα τη φετινή σεζόν, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από απόσταση 17 πόντων, όμως δείχνοντας χαρακτήρα και εξαπολύοντας την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης και θα την έπαιρνε, αν διαχειριζόταν πιο έξυπνα τις τελευταίες φάσεις.

Το φάουλ στον Θόρντον δεν έγινε, παρότι υπήρχε η σχετική οδηγία από τον πάγκο, το ματς πήγε στην παράταση κι εκεί οι κιτρινόμαυροι ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις, φεύγοντας ηττημένοι από το κλειστό της Λαυρεωτικής.

Δεν μπορούν, ωστόσο, να σταθούν παραπάνω στο χθεσινό αποτέλεσμα και είναι υποχρεωμένοι να γυρίσουν σελίδα και να στρέψουν το βλέμμα τους στην αναμέτρηση της προσεχούς Τετάρτης (27/12, 20:00) με την Σλασκ Βρότσλαβ.