H αμυντική φιλοσοφία της Λαμίας, ευκαιρία για… προσομοίωση από τον Άρη

H αμυντική φιλοσοφία του Γρηγορίου στην Λαμία και τα “θέλω” του κόντρα στον Άρη αναμένεται να παρουσιαστούν στο φιλικό του Σαββάτου στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Άκης Μάντζιος και οι παίκτες του θα έχουν την ευκαιρία να τεστάρουν δυνάμεις και λειτουργία απέναντι σε μια μαζική άμυνα, κατάσταση η οποία θα βρεθεί στον δρόμο τους αρκετές φορές στο νέο πρωτάθλημα.

Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ από την Λαμία: “Η εικόνα του ΠΑΣ Λαμία στον φιλικό αγώνα με τον Ατρόμητο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εξαιρετική με την άμυνα να «τα δίνει όλα»! Κάτι παραπάνω από 90΄οι παίκτες του ΠΑΣ Λαμία έτρεχαν πάνω-κάτω, προσπαθώντας να μην αφήσουν τους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου να απειλήσουν ή να σκοράρουν. Σε μόλις μία φάση δεν λειτούργησε σωστά η άμυνα της Λαμίας και ήρθε το τελικό 1-1 με τον Κουλούρη να απαντά στο γκολ-πέναλτι του Μανούσου. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τη φάση αυτή, η άμυνα του ΠΑΣ λειτούργησε άψογα έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Αντέτζο, Μαζουλουξή και Σαράνοφ εννοείται, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο «κατέβασε ρολά»”.

Στην ομάδα της Φθιώτιδας αντιμετωπίζουν το φιλικό με τον Άρη ως ένα απαιτητικό… κρας τεστ, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να υπογραμμίζει ότι “είναι ένα δυνατό τεστ τόσο για όλη την ομάδα όσο ειδικά για την άμυνά”.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, η όλη λειτουργία του Άρη θα κληθεί να ανταποκριθεί, αξιοποιώντας τις μεσοπιθετικές αρετές που υπάρχουν και βρίσκοντας λύσεις απέναντι σε ασφυκτικές και πολυπρόσωπες άμυνες.