H Λιθουανία σόκαρε τις ΗΠΑ σε ματσάρα και πέρασε ως πρώτη και αήττητη στους «8»!

Απίθανη, ασύλληπτη Λιθουανία! Η «λιέτουβα» έκανε μία ονειρεμένη εμφάνιση κόντρα στις ΗΠΑ, τις νίκησε με σκορ 110-104 και πέρασε ως πρώτη και αήττητη στη φάση των «8», αφήνοντας δεύτερη την Team USA.

Με αυτόν τον τρόπο, η Λιθουανία θα συγκρουστεί στα προημιτελικά με την Ιταλία , ενώ οι Αμερικανοί θα παίξουν με τη Σερβία!

ομάδα του Κάζις Μακσβίτις ξεκίνησε τον αγώνα όσο απίστευτα τον ολοκλήρωσε. Στην πρώτη περίοδο, έκανε ένα επιμέρους 31-12, υποχρεώνοντας τις ΗΠΑ σε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα στην ιστορία τους. Το «πάρτι» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη Λιθουανία να έχει σε ένα σημείο 9/9 τρίποντα και να κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ της 54-37!

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Team USA έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση και επέστρεψαν στο ματς, μειώνοντας στους 4 τη διαφορά (52-56) και δείχνοντας έτοιμες για την ανατροπή. Παρόλα αυτά η «λιέτουβα» με απρόσμενους ήρωες τους Σεντεκέρσκις, Μπένζιους και Καρινιάουσκας, κατόρθωσαν να αντέξουν στην πίεση και πήραν τελικά μία ιστορική νίκη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους!

Οι νικητές ήταν η επιτομή της ομαδικότητας, με 7 διψήφιους παίκτες. Ο Βάιντας Καρινιάουσκας έκανε το ματς της ζωής του με 15 πόντους (2/2 τρίποντα), ενώ ο Βαλαντσιούνας είχε 12, ο Κουζμίνσκας 14, οι Σεντεκέρσκις, Ντίμσα, Μπραζντέικις από 11 και ο Μπένζιους 10!

Από πλευράς των ΗΠΑ, τα πράγματα ήταν πιο… μονοδιάστατα, αφού ο Άντονι Έντουαρντς έβαλε 35 πόντους, όμως δεν βρήκε ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με τον Μπρίτζις να έχει 14 και τον Μπράνσον άλλους τόσους με 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110