La Liga: Ανατροπή… κορυφής με Στουάνι η Τζιρόνα

Ο βετεράνος Κρίστιαν Στουάνι έδωσε τη λύση και οδήγησε την Τζιρόνα στη δύσκολη -εντός έδρας- νίκη, και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, επί της Βαλένθια με 2-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με το γκολ του Ούγκο Ντούρο (56′) και μετά κλείστηκαν στην άμυνα τους για να κρατήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, αποκάλυψη της φετινής σεζόν στην Ισπανία, πίεσαν την αντίπαλη, αλλά χωρίς επιτυχία.

Τη λύση έδωσε τελικά ο 37χρονος Ουρουγουανός φορ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ, ενώ στο 88′ νίκησε ξανά την αντίπαλη άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, για να κρατήσει την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας.