LaLiga: Πιο δυνατά στο «κόλπο» της Ευρώπης η Αθλέτικ

Κυνική κι όσο αποτελεσματική χρειαζόταν, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε πολύ πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 απ’ την έδρα της Αλμερία, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής, και μπήκε ακόμη πιο «γερά» στη μάχη για τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια», διεκδικώντας πια (υπό προϋποθέσεις) ακόμη και την 4η θέση (στο -5 απ’ τη Σοσιεδάδ).

Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα του Νίκο Γουίλιαμς από σέντρα του Σανσέτ και «καθάρισαν» την τρίτη σερί νίκη τους (και τέταρτη στα τελευταία 5 ματς) στη LaLiga με τον Ντε Μάρκος (ξανά από ασίστ του Σανσέτ). Η Αλμερία -που παραμένει οριακά πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη- μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Θεντέγες, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Εσπανιόλ-Κάντιθ 0-0

Οσασούνα-Μπέτις 3-2

(4΄, 11΄ Μπούντιμιρ, 41΄ Μονκαγιόλα – 16΄ Μιράντα, 70΄ Ροντρίγκεθ)

Αλμερία-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

(90+2΄ Θεντέγες – 9΄ Νίκο Γουίλιαμς, 56΄ Ντε Μάρκος)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 19:30

Βαγιαδολίδ-Τζιρόνα 19:30

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα 22:00