Ligue 1: Αγχώθηκε αλλά νίκησε τη Ναντ η Μαρσέιγ, συντριβή για τη Μονακό από τη Λανς στο Πριγκιπάτο

Η Μαρσέιγ των δέκα παικτών αγχώθηκε αλλά επικράτησε με 2-1 της Ναντ στο «Βελοντρόμ». Συντριβή με 4-1 για τη Μονακό από τη Λανς μέσα στο Πριγκιπάτο.

Η Super League παίζει στη Stoiximan με αμέτρητες επιλογές, 0% γκανιότα*, bet builder και ενισχυμένες αποδόσεις! *Όροι & προϋποθέσεις

H Μαρσέιγ τα βρήκε δύσκολα με την κυπελλούχο Ναντ στο «Βελοντρόμ», όμως παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα επί ένα 20λεπτο νίκησε με 2-1 και επέστρεψε στα τρίποντα μετά τη «γκέλα» με τη Μπρέστ. Παραμένει αήττητη η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ.

Οι Μασσαλοί ήταν ανώτεροι αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά οργανωμένοι. Ο πρώην στόπερ της Πόρτο Μπεμπά έκοψε τον «Γόρδιο Δεσμό» στο 70′ με το πρώτο του γκολ στη Ligue 1. Στο 70′ η Ναντ πήρε αριθμητικό πλενέκτημα μετά την αποβολή του Γκιγκότ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 78′ ισοφάρισε ο Μπλας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Μαρσέιγ βρήκε το γκολ της νίκης στο 82′ με αρκετή δόση τύχης, καθώς ο Νικολάς Παλουά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους

Νωρίτερα στο Πριγκιπάτο η Λανς νίκησε με 4-1 τη γηπεδούχο Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε 38 λεπτά με τους Οπέντα (7′) και Μασάδο (38′). Στο 41′ ο Μπαντιασάιλ μείωσε το σκορ και έβαλε εκ νέου τους Μονεγάσκους στο παιχνίδι. Στο 55′ ο Φοφανά ευστόχησε σε πέναλτι και έδωσε εκ νέου «αέρα» δυο τερμάτων στην ομάδα του και στο 78′ έδωσε ασίστ στον Σαΐντ για το τελικό 1-4. Η Μονακό ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολή του Βάντερσον στο 72′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.