LIVE: Άρης – Απόλλων Πατρών 68-64 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται σε λίγη ώρα τον Απόλλωνα Πατρών στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Παιχνίδι με αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι λίγες πριν οι κίτρινοι έχασαν τον βασικό τους σέντερ (Χαρίσης) λόγω τραυματισμού. Όπως και να έχει, στόχος παραμένει η νίκη που θα φέρει την ομάδα και πάλι στην 6η θέση και θα την κάνει φαβορί για την κατάκτηση αυτής ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει με κάθε λεπτομέρεια την εξέλιξη του παιχνιδιού και όλο το ρεπορτάζ στη συνέχεια. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΙΚΟ: Άρης – Απόλλων Πατρών 68-64

3,1” Βολές για τον Λιανό, το σκορ γίνεται 68-64.

Δεν κύλησε το χρονόμετρο από λάθος της γραμματείας… Τελικά απομένουν 3,1”

6,7” Αντιαθλητικό φάουλ από τον Πάσαλιτς στον Μακ Κόλουμ, αρκετά αυστηρό. Το σκορ γίνεται 68-63. Η μπάλα για τους Πατρινούς.

50” Βολές για τον Καραποστόλου, προηγείται το τάιμ άουτ… Το σκορ γίνεται 68-61.

1.21 Βολές για τον Καραποστόλου μετά από δύο άστοχα τρίποντα των Πατρινών από Πέτροβιτς και Γκραντ. Το σκορ γίνεται 66-61.

1.37 Σκοράρει ο Πάσαλιτς (64-61).

1.52 πριν το φινάλε, τάιμ άουτ από τον Αγγέλου, να ηρεμήσει την ομάδα του, γιατί γίνονται αβίαστα λάθη που έβαλαν τον Απόλλωνα και πάλι στο παιχνίδι.

38′ Λάθος του Πάσαλιτς, καλάθι για τον Γκραντ (62-61). Νέο λάθος από τον Ασημακόπουλο.

38′ Βολές για τον Μακ Κόλουμ, ο Απόλλων μειώνει σε 62-59.

38′ Βολές για τον Σαρικόπουλο ο Άρης μπροστά με 62-57.

37′ Βολές για τον Γκραντ και 60-57.

37′ Ανάσα για τον Άρη με τον Πελεκάνο, 60-55.

36′ Καλάθι και φάουλ από τον Μακ Κόλουμ, ο Απόλλων μειώνει σε 58-55.

35′ Ο Πέτροβιτς μειώνει (58-52).

35′ Βολές για τον Χαντ, 0/2 παραμένει το 58-50.

35′ Βολές για τον Λιανό από φάουλ σε επιθετικό ριμπάουντ, το σκορ γίνεται 58-50.

35′ Βολές για τον Πελεκάνο, 1/2 και 58-48.

34′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς (57-48).

33′ Κλέψιμο από τον Πελεκάνο, τελειώνει και την φάση, ο Άρης για πρώτη φορά στο +6 (54-48).

32′ Βολές για τον Τσιάρα, 1/2 και 52-48.

31′ Ο Πάσαλιτς με τρίποντο βάζει τον Άρη μπροστά (51-48).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Απόλλων 48-48

30′ Ο Τσιάρας ισοφαρίζει (48-48).

30′ Στις βολές ο Μακ Κόλουμ, το σκορ παραμένει 46-48.

29′ Καλάθι και φάουλ από τον Ασημακόπουλο, ο Άρης μειώνει σε 46-48.

29′ Ο Λιανός στις βολές για τον Απόλλωνα, το σκορ γίνεται 44-48.

29′ Απαντάει άμεσα ο Πελεκάνος (44-46).

29′ Τρίποντο από τον Πέτροβιτς (42-46).

28′ Κλέψιμο και αιφνιδιασμός με Βεζένκοφ (42-43). Τάιμ άουτ από τον Βετούλα.

27′ Ο Βεζένκοφ μειώνει στους τρεις (40-43).

27′ Βολές για τον Χαντ, ο Άρης μειώνει σε 38-43.

26′ Τρίποντο από τον Πέτροβιτς (36-43).

24′ Αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Ασημακόπουλου από τον Τέρνερ, ο Άρης μειώνει κι άλλο (36-40) και έχει και την κατοχή.

24′ Βολές για τον Χαντ από φάουλ του Κρόλο, το σκορ γίνεται 34-40.

23′ Ο Τσώνος “ανακαλύπτει” φάουλ (το τρίτο) του Σαρικόπουλου! Ο ίδιος που “έκλεισε” τα μάτια στη Δράμα…

23′ Ο Μακ Κόλουμ κάνει το 32-40.

22′ Ο Γκραντ σκοράρει (32-38).

22′ Ο Κρόλο σκοράρει (32-36).

21′ Ο Πάσαλιτς με τρίποντο μειώνει σε 32-34.

21′ Με κατοχή του Άρη ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Απόλλων Πατρών 29-34

20′ Καλάθι και φάουλ από τον Σαρικόπουλο από ασίστ του Βεργίνη. Ο Άρης μειώνει 29-34.

19′ Ο Λιανός κάνει το 26-34.

17′ Ο Γκραντ σκοράρει και κάνει το 26-32.

17′ Βολές για τον Τσιάρα, μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Βετούλας. 1/2 αυτή τη φορά και 26-30.

15′ Βολές για τον Μακ Κόλουμ, το σκορ γίνεται 25-30.

15′ Ο Μακ Κόλουμ σκοράρει (25-29).

14′ Σκοράρει ο Σαρικόπουλος και μειώνει σε 25-27.

14′ Καλάθι και φάουλ από τον Τέρνερ, ο Απόλλωνας προηγείται με 23-27.

Ο Απόλλωνας σουτάρει με 70% από τη γραμμή του τρίποντου, έχει ήδη 7/10!

13′ Ασίστ του Καραποστόλου στον Τσιάρα, ο Άρης μειώνει σε 23-25.

13′ Ο Χαντ μειώνει σε 21-25.

12′ Τρίποντο από τον Πέτροβιτς και 19-25.

12′ Ο Τσιάρας στις βολές, 0/2 παραμένει το 19-22.

12′ Νέο τρίποντο για τον Απόλλωνα, με τον Πέτροβιτς (19-22).

12′ Βολές για τον Καραποστόλου και 19-19.

11′ Τρίποντο από τον Κλάιμπερ (το τρίτο) και 17-19.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Απόλλων Πατρών 17-16

10′ Ο Αργυρόπουλος μειώνει (17-16).

9′ Ο Βεργίνης εύστοχος από μέση απόσταση (17-14).

8′ Ο Κλάιμπερ με τρίποντο μειώνει (15-14).

8′ Ο Βεργίνης σκοράρει και ο Άρης μπροστά με 15-11.

7′ Είναι “ζεστός” ο Πάσαλιτς, κάνει το 13-11.

7′ Τρίποντο από τον Μακ Κόλουμ (11-11).

6′ Ο Πάσαλιτς σκοράρει ξανά, ο Άρης μπροστά με 11-8.

5′ Τρίποντο του Πάσαλιτς, ο Άρης προηγείται με 9-8.

5′ Ο Κρόλο κάνει το 6-8.

4′ Ισοφαρίζει ο Σαρικόπουλος (6-6).

3′ Ο Πάσαλιτς μειώνει σε 4-6.

3′ Τρίποντο από τον Μακ Κόλουμ (2-6).

3′ Σκοράρει ο Σαρικόπουλος από ασίστ του Τσιάρα στον αιφνιδιασμό (2-3).

2′ Τρίποντο από τον Κλάιμπερ (0-3).

Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του Γιώργου Κολοκυθά.

Η πεντάδα του Άρη: Πάσαλιτς, Μποχωρίδης, Πελεκάνος, Τσιάρας, Σαρικόπουλος.

Η πεντάδα του Απόλλωνα: Μακ Κόλουμ, Γκραντ, Λιανός, Κλάιμπερ, Κρόλο.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην πρόεδρος της ΚΑΕ, Θανάσης Τζεβελέκης.

Χειροκρότημα των φιλάθλων του Άρη στο Νίκο Βετούλα και τον Βλάντο Πέτροβιτς.

Στο γήπεδο βρίσκονται μαθητές από το δημοτικό σχολείο Βασιλικών.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι θα παρακολουθήσει και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

Η 12αδα του Άρη: Πάσαλιτς, Χαντ, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Καραποστόλου, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης, Γερομιχαλός.

Η 12αδα του Απόλλωνα: Μακ Κόλουμ, Αργυρόπουλος, Γκραντ, Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Κλάιμπερ, Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ, Κρόλο.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και προθερμαίνονται.

Ο Άρης μετράει 13 νίκες σε 13 αγώνες στο Αλεξάνδρειο με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πατρών από τότε που διοργανώνεται το πρωτάθλημα από τον ΕΣΑΚΕ.

Τελευταίος αγώνας των δύο ομάδων στο Αλεξάνδρειο ήταν την περίοδο 2006-07, όταν ο Άρης είχε κερδίσει με 73-67 με κορυφαίους τους Σκέιλς (19π.), Μάσεϊ (17π.) και Γιαννούλη (10π.).

Ο Άρης βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-10, ο Απόλλων στην 6η θέση με ρεκόρ 9-9.