LIVE: Άρης – Ατρόμητος 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ισόπαλη με 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του “Κλεάνθης Βικελίδης” μεταξύ Άρη και Ατρομήτου για τη 13η αγωνιστική, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 89′ και τον διαιτητή Δασκαλόπουλο να αναδεικνύεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή του παιχνιδιού.

Η ροή του παιχνιδιού:

H αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ λίγκας ανοίγει στο Κλεάνθης Βικελίδης  με την αναμέτρηση Άρης-Ατρόμητος (5.15μ.μ.). «Μόνο νίκη» το σύνθημα των κίτρινων. Το PRESSARIS βρίσκεται στο γήπεδο Χαριλάου προκειμένου να σας μεταδώσει το pre game, την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, αλλά και το «τρίτο ημίχρονο» της συνάντησης.

Μείνετε συντονισμένοι…

16:32 Οι δύο ομάδες ξεκινούν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Καζναφέρης, Καπετάνος, Αγκάνθο (ή Κανούλας, θα κριθεί την τελευταία στιγμή), Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Σουνάς, Τσουκάνης, Κοέλιο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ:  Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Επστάιν, Φυτανίδης, Μπρίτο, Κούτσι, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Σουμπίνιο

-Με τον Λούκας  Αλκαράθ στα επίσημα του “Κλεάνθης Βικελίδης” θα αγωνιστεί σήμερα ο Άρης. Ο Ισπανός τεχνικός αναμένεται να πραγματοποιήσει τις πρώτες του συζητήσεις με τους ανθρώπους του Άρη μετά το πέρας της αναμέτρησης και εκεί θα κριθεί το αν θα πάρει το…χρίσμα για τη θέση του προπονητή του Άρη.

17:00 Οι ποδοσφαιριστές των δύο συλλόγων επιστρέφουν στα αποδυτήρια. Η σέντρα του αγώνα θα δοθεί σε 15 λεπτά.

-Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Γιώργος Δασκαλάκης από την Ένωση Κορινθίας, με βοηθούς τους Γκάγκα (Λαρίσης) και Γεωργιάδη (Κοζάνης). 4ος διαιτητής είναι ο Μαντάκης από την ΕΠΣ Ημαθίας.

-Με τον Νταβίντ Αγκάνθο στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει τελικά ο Άρης. Ο Σάκης Κανούλας θα βρίσκεται ετοιμοπόλεμος στον πάγκο της ομάδας.

-Ο πρώην αρχηγός του Άρη, Νίκος Λαζαρίδης που δεν ξεκινάει ως βασικός, κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους των “κίτρινων”.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7′ Ο Επστάιν κερδίζει την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Καζναφέρης κόβει την τελευταία στιγμή, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

9′ Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο για φάουλ πάνω στον Αγκάνθο.

11′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, ο Κοέλιο με κεφαλιά απομακρύνει σε κόρνερ.

12′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο με γυριστό σουτ του Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

15′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!! 1-0 για τον Άρη με σκόρερ τον Δημήτρη Σουνά! Ο Γιαννιώτας, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά βγάζει τη σέντρα, ο Καπετάνος με τακουνάκι στρώνει στο 18χρονο επιθετικό ο οποίος με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι “γράφει” το 1-0.

-Το γκολ αυτό είναι το πρώτο που σημειώνει ο Δημήτρης Σουνάς σε αγώνα πρωταθλήματος με τη φανέλα του Άρη. Είχε προηγηθεί το τέρμα που πέτυχε στη φιλική αναμέτρηση με τη Βέροια (1-1) τον περασμένο Αύγουστο.

22′ Μία ακόμα ευκαιρία για του φιλοξενούμενος. Ο Κούτσι “πιάνει” την κεφαλιά, όντας αμαρκάριστος εντός της περιοχής του Άρη, όμως ο Βελλίδης μπλοκάρει σταθερά.

26′ ‘Εντονες αποδοκιμασίες προς τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο πρώην τεχνικός του Άρη διαμαρτυρήθηκε στον τέταρτο για ένα πλάγιο και αυτό φυσικά προκάλεσε αντιδράσεις στην κερκίδα των επισήμων.

27′ Κίτρινες κάρτες σε Σουνά και Ταυλαρίδη για τη μεταξύ τους αψιμαχία.

30′ Ο Δασκαλόπουλος “κιτρινίζει” και τον Ιγκλέσιας για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Καπετάνο.

33′ Σουτ του Σουμπίνιο προσκρούει στα σώματα των αμυντικών και καταλήγει σε κόρνερ.

38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Καπετάνο από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Ιτάνζ.

43΄ Με 10 παίκτες θα συνεχίσει την αναμέτρηση ο Ατρόμητος λόγω της αποβολής του Στάθη Ταυλαρίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αγκάνθο.

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

46’ Το λάθος του Παπαζαχαρία στα μετόπισθεν δίνει την ευκαιρία στον Κούτσι να βγει στην αντεπίθεση και με σουτ από τα πλάγια να απειλήσει την εστία των “κίτρινων”. Ο Μάρκος Βελλίδης πέφτει και μαζεύει έγκαιρα την μπάλα.

ΛΗΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

–Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

-Ο Ρούμπεν Πουλίδο παρακολουθεί το ματς από τα επίσημα του σταδίου παρέα με τη  σύντροφο του Νταβίντ Αγκάνθο, Ντέμπορα, στη δεύτερη παρουσία της στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

49′ Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, ο Κοέλιο βρίσκει την μπάλα και την στέλνει στο Σουνά, ο οποίος με σουτ “αναγκάζει” τον Ιτάνζ να μπλοκάρει.

50′ Όμορφη ενέργεια του Γιαννιώτα από τα δεξιά. Ο διεθνής επιθετικός δοκιμάζει να “κρεμάσει” τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ δίχως να βρει κάποιον αποδέκτη.

52΄Δεύτερη συνεχόμενη φάση για τους γηπεδούχους μέσα στην περιοχή του Βελλίδη. Ο Κούτσι με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από λάθος λάθος των αμυντικών, στέλνει την μπάλα άουτ.

58′ Κανούλας, Ασλανίδης και Νταμαρλής προθερμαίνονται για λογαριασμό του Άρη.

64΄ Δοκάρι για τον Ατρόμητο με δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στη φάση αυτή ο Μάρκος Βελλίδης τραυματίστηκε, ευτυχώς ελαφρά, καθώς στην προσπάθειά του να αποκρούσει χτύπησε στο δεξί του δοκάρι.

67′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ με το Σουμπίνιο λίγο πιο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Βελλίδης εκτινάσσεται και απομακρύνει σε κόρνερ.

68′ Πρώτη αλλαγή για το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο Καραμάνος περνάει στη θέση του Δημούτσου.

69′ Τρεις κίτρινες κάρτες σε παίκτες του Άρη μέσα σε μόνο δύο λεπτά. Ο Γιάννης Γιαννιώτας “κιτρινίζεται” για φάουλ πάνω στο Σουμπίνιο, ενώ με κίτρινες τιμωρούνται και οι Μανώλης Παπαστεριανός, Κώστας Καπετάνος για διαμαρτυρίες.

72′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο χρυσός σκόρερ Δημήτρης Σουνάς δίνει τη θέση του στο συνονόματό του Δημήτρη Ασλανίδη.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Καραμάνο για φάουλ πάνω στον Παπαστεριανό.

74′ Μία ακόμα αλλαγή για την ομάδα του Περιστερίου. Ο Καραγκούνης περνάει στο ματς αντί του Σουμπίνιο.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον νεοεισαχθέντα Καραγκούνη, ο οποίος έπιασε το σουτ, όμως ο Κοέλιο πρόλαβε και απομάκρυνε.

78′ Δεύτερη αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής αντικαθιστά το Γιάννη Γιαννιώτα.

81′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους παίκτες του Ατρομήτου. Ο Μπέλιτς περνάει στη θέση του Ιγκλέσιας.

-Η επιλογή του Μπέλιτς ως ύστατη αλλαγή για το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς αφήνει αυτομάτως εκτός παιχνιδιού τον Νίκο Λαζαρίδη, ο οποίος δε θα αγωνιστεί  τελικά εναντίον της πρώην του ομάδας.

86′ Κούρσα του Κούτσι από τα αριστερά, ο Καραμάνος δοκιμάζει το σουτ, όμως ο Κοέλιο απομακρύνει εγκαίρως.

88′ Ολοκληρώνεται ο κύκλος των αλλαγών για τους “κίτρινους”. Ο Νταβίντ Αγκάνθο αντικαθίσταται από το Σάκη Κανούλα.

90′ ΓΚΟΛ! Ισοφάριση για τον Ατρόμητο, με τον Γιάννη Σκόνδρα μετά από φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ του Βελλίδη. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, έγινε κάτοχος της μπάλας, σε μία άκρως αμφιλεγόμενη φάση στην οποία οι παίκτες των “κίτρινων” ζητούν επιθετικό φάουλ, και με κοντινό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

91′ Ο σκόρερ του Ατρομήτου “κιτρινίζεται” έπειτα από τον έξαλλο πανηγυρισμό του, ο οποίος χαρακτηρίζεται αρκετά προκλητικός, κυρίως για τις χειρονομίες του προς τους οπαδούς του Άρη.

91′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Μετά τη φάση του γκολ της ισοφάρισης, το οποίο γέννησε θύελλα αντιδράσεων, ο Γιώργος Κολτσίσας αποβλήθηκε από τον πάγκο του Άρη για διαμαρτυρία.