LIVE: Άρης – Γκαστέρα 79-58 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται την Γκαστέρα στο Αλεξάνδρειο και θέλει να διπλασιάσει τις νίκες με τους Ολλανδούς, να φτάσει στη τρίτη του νίκη στους ομίλους και να κάνει άλλο ένα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι κίτρινοι θα προσπαθήσουν να αφήσουν πίσω τους το… θρίλερ της περασμένης Κυριακής με τον Ολυμπιακό και το PRESSARIS είναι παρών για να σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα, εντός κι εκτός παρκέ.

Ο Άρης έφτασε στη τρίτη του νίκη στο Γιούροκαπ, αλλά θα χρειαστεί τουλάχιστον άλλη μία νίκη στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια για να προκριθεί, μετά τη νίκη της Ρουντούπις επί της Νίμπουρκ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Γκαστέρα 79-58.

40′ Βολές για τον Μαυραειδή, το σκορ στο 78-57.

39′ Τρίποντο του Γουέσμπι, το σκορ 75-57.

38′ Ο Μπελ με τρίποντο μειώνει σε 75-54.

37′ Βολές για τον Μπόγρη, η διαφορά στους 29 πόντους και πάλι (75-46).

36′ Σκοράρει και ο Μπόγρης! Στο +29 (73-44) ο Άρης.

36′ Ο Ντέιβις ευστοχεί σε τρίποντο, το σκορ στο 71-44.

34′ Ο Κερούς στις βολές. Άστοχος στη πρώτη, εύστοχος στη δεύτερη, το σκορ 68-44.

33′ Καλάθι του Μάλντροου στον αιφνιδιασμό, το σκορ στο 67-44. Τάιμ άουτ η Γκαστέρα.

33′ Νέο τρίποντο από τον Κερούς! Ο Άρης μπροστά με 65-44.

32′ Ο Γουάιατ μειώνει σε 62-44 με μία βολή.

32′ Νέο καλάθι του Κερούς, η διαφορά στους 19 πόντους (62-43).

31′ Τρίποντο από τον Κερούς, ο Άρης στο +17 (60-43).

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Γκαστέρα 57-43.

30′ Εύστοχος ο Κερούς, ο Άρης μπροστά με 57-43.

29′ Κερδισμένο φάουλ για τον Μπελ, η Γκαστέρα μειώνει σε 55-43.

28′ Λύση από τον Μαυραειδή, ο Άρης στο +14 (55-41). Τάιμ άουτ για τη Γκαστέρα.

27′ Τρίποντο του Μπελ που μειώνει σε 51-41. Απαντάει ο Μάλντροου (53-41).

26′ Ο Άρης σκοράρει πάλι με βολές. Ο Κρούσιτς γράφει το 51-38 και δίνει τη θέση του στον Τσαϊρέλη.

25′ Πρώτος πόντος για τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο με βολή του Τζέιμς. Το σκορ είναι 49-38.

22′ Η διαφορά πέφτει στους 10 πόντους, 48-38.

21′ Ο Γουάιατ μειώνει σε 48-35.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Άρης – Γκαστέρα 48-33

20′ Ο Μακ Κλίρι μειώνει σε 48-33.

19′ Βολές για τον Γουάιατ, η Γκαστέρα μειώνει σε 48-31.

18′ Σκοράρει και ο Ντέιβις (48-26), απαντάει με καλάθι και φάουλ η Γκαστέρα με τον Γουέσμπι. Το σκορ είναι 48-29.

17′ Το σερί του Άρη στο 14-0, η διαφορά στους 20 πόντους από βολές του Ταπούτου (46-26).

17′ Ασίστ Τζέιμς, κάρφωμα Μάλντροου, ο Άρης μπροστά με 44-26.

16′ Κλέψιμο του Τζέιμς, ο Άρης στο +16 (42-26).

16′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη! Ο Άρης μπροστά με 40-26!

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρή ρίχνει στο παιχνίδι τον Λευτέρη Μποχωρίδη!

15′ Ο Τσαϊρέλης κέρδισε φάουλ και πάει στη γραμμή των βολών. Εύστοχος και στις δύο, ο Άρης στο +11 (37-26).

14′ Τρίποντο του Τζέιμς, ο Άρης στο +9 (35-26). Τάιμ άουτ για τη Γκαστέρα.

13′ Καλάθι του Ντορισό, οι Ολλανδοί μειώνουν σε 32-26.

12′ Εύστοχος ο Τσαλδάρης, η διαφορά στους 10 (32-22), απαντάει άμεσα η Γκαστέρα. Το σκορ 32-24.

12′ Τρίποντο από τον Ταπούτο που είναι… on fire! Ο Άρης στο +8 (30-22).

11′ Ο Ταπούτος ποστάρει τον Ντορισό και σκοράρει. Ο Άρης μπροστά με 27-22.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Γκαστέρα 25-22

10′ Καλάθι του Ταπούτου στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο, ο Άρης μπροστά με 25-22.

10′ Ο Τίες Θέουβκενς κέρδισε φάουλ και μείωσε σε 23-22.

10′ Στη γραμμή των βολών ο Μαυραειδής, ο Άρης ισοφαρίζει σε 21-21, ριμπάουντ του Μπόγρη που κερδίζει φάουλ. Βολές και 23-21.

9′ Βολές για τον Ντε Ρανταμί, το σκορ 20-21.

9′ Τρίποντο από τον αρχηγό του Άρη, πρώτη φορά μπροστά οι κίτρινοι με 20-19.

9′ Καλάθι για τον Ταπούτο, ο Άρης μειώνει σε 17-19.

8′ Λέι απ του Μαυραειδή, το σκορ 15-19.

8′ Κερδισμένο φάουλ για τον Μπελ, η Γκαστέρα μπροστά με 13-19.

7′ Ο Τζέιμς προσπαθεί να μειώσει μόνος του (13-15). Οι Ολλανδοί σκοράρουν, το σκορ 13-17.

7′ Νέο καλάθι του Τζέιμς, 11-15 το σκορ.

6′ Τρίποντο του Τζέιμς, ο Άρης μειώνει σε 9-12. Απαντάει με τρίποντο ο Γουάιατ (9-15).

5′ Νέο καλάθι του Μπελ, οι Ολλανδοί ξεφεύγουν με 6-13.

4′ Ο Ντιφάρες σκοράρει και οι Ολλανδοί είναι μπροστά με 6-10.

4′ Βολές από τον Γουάιατ, η Γκαστέρα μπροστά με 6-8.

4΄Εύστοχο σουτ από τον Κρούσιτς, το σκορ 6-7.

3′ Ο Μάλντροου ευστοχεί και μειώνει σε 4-7.

3′ Ο Ντιφάρες κάνει το 2-7. Κακό ξεκίνημα για τον Άρη.

2′ 0-5 Τρίποντο του Μπελ, 0-5 οι Ολλανδοί. Μειώνει ο Μάλντροου σε 2-5.

1′ 0-2 Ο Ντε Ρανταμί ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

Η πεντάδα του Άρη: Τζέιμς, Τσαλδάρης, Ντέιβις, Μάλντροου, Κρούσιτς.

Η πεντάδα της Γκαστέρα: Μπελ, Ντορισό, Ντε Ρανταμί, Γουάιατ, Ντιφάρες.

Στο γήπεδο ήρθε να παρακολουθήσε το παιχνίδι και ο πρώην διεθνής διαιτητής, Νίκος Πιτσίλκας.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Ανκαραλί (Τουρκία), Τσιουλίν (Ρουμανία) και Μιλόγεβιτς (Σκόπια).

Στο Αλεξάνδρειο βρίσκονται και έξι φίλαθλοι της Γκαστέρα που ήρθαν από την Ολλανδία για να παρακολουθήσουν από τη θύρα 1 τον αγώνα της ομάδας τους.

Απών από το σημερινό παιχνίδι είναι ο Δημήτρης Βεργίνης, ο οποίος αισθάνθηκε τράβηγμα στον δικέφαλο και προτιμήθηκε να μείνει εκτός, ώστε να είναι απολύτως έτοιμος για το κρίσιμο παιχνίδι της Καβάλας το Σάββατο.

Η 12αδα του Άρη: Νταν Μαυραειδής, Σέρτζιο Κερούς, Χρήστος Ταπούτος, Ντομινίκ Τζέιμς, Μιχάλης Τσαϊρέλης, Ρον Ντέιβις, Ματέι Κρούσιτς, Λευτέρης Μποχωρίδης, Γιώργος Μπόγρης, Σαμ Μάλντροου, Δημήτρης Τσαλδάρης, Τάσος Δήμας.

Η 12αδα της Γκαστέρα: Αλεξάντερ Γουέσμπι, Σέρτζιο Ντε Ραμαντί, Σαντέρ Ντε Ρος, Τζέισον Ντορισό, Τίες Θέουβκενς, Μαξ Βαν Σάικ, Ντέιβιντ Μπελ, Κέβιν Μακ Κλίρι, Έιβις Γουάιατ, Μπράιαν Ντιφάρες, Τόμας Κοένις, Τζέσι Βουρν.