LIVE: Άρης – Δόξα Δράμας 2-0 (τελικό)

Με γκολ των Ουμπίντες (13′) και Καπετάνου (79′), ο Άρης κέρδισε με 2-0 τη Δόξα Δράμας στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό, για όσα συμβαίνουν πριν από την σέντρα, κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και μετά τη λήξη, με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών και όλο το ρεπορτάζ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ! ΑΡΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-0

-Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

88′: Ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Μίσελ από αριστερά, ο Σολτάνι πιάνει δυνατή κεφαλιά, αλλά δεν βρίσκει στόχο.

83′: Ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Νέτο, δεν πιάνει όπως θέλει την μπάλα ο Σολτάνι, ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

83′: Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Νοέ Ακόστα παίρνει τη θέση του Χαβιέρ Ουμπίντες.

79′: ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ (2-0)! Ο Κώστας Καπετάνος γίνεται αποδέκτης της μπάλας από πλάγια αριστερά, έπειτα από φάση διαρκείας, και σκοράρει με δυνατό σουτ, αφού η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και άλλαξε πορεία.

-Συντριπτικό το ποσοστό κατοχής της μπάλας για τον Άρη, που έχει 71%, έναντι μόλις 29% των Δραμινών.

75′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μπαίνει ο Κατσικογιάννης, βγαίνει ο Αμπουμπακάρι.

73′: Δεύτερη αλλαγή για τη Δόξα. Ο Γκάμπορ αντικαθιστά τον Αραβίδη.

70′: Παραλίγο αυτογκόλ από τον Βέρτζο, η κεφαλιά του οποίου φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέρεμετ.

69′: Κίτρινη κάρτα στον Σικαλιά, για φάουλ στον Γιαννιώτα.

67′: Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Ο Γιαννιώτας παίρνει τη θέση του Καζναφέρη.
Σε θέση δεξιού μπακ θα οπισθοχωρήσει ο Νέτο, μπροστά από τον οποίο τοποθετείται ο νεοεισελθών Γιαννιώτας.

63′: Σουτ του Βάντερσον για τους φιλοξενούμενους, μπλοκάρει ο Βελλίδης.

58′: Πρώτη αλλαγή για τη Δόξα. Ο Σοϊλέδης παίρνει τη θέση του Κουμπρόγλου.

54′: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Συρτό πλασέ του Σολτάνι, μπλοκάρει ο Σέρεμετ.

52′: Κι άλλη ευκαιρία για τον Τσέζαρεκ, αλλά η κεφαλιά που πιάνει αμαρκάριστος φεύγει πολύ ψηλά.

49′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Διπλή προσπάθεια του Τσέζαρεκ, αλλά μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Δόξας λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

46′: Γίνεται η πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Μπαίνει ο Καπετάνος, βγαίνει ο Κατίδης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Ο Κώστας Καπετάνος θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή για τον Άρη, παίρνοντας τη θέση του Γιώργου Κατίδη.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45’+3′: Σουτ του Καζναφέρη από διαγώνια θέση στα δεξιά, μπλοκάρει ο Σέρεμετ χωρίς πρόβλημα.

-Δύο λεπτά καθυστερήσεων θα κρατηθούν στο α’ ημίχρονο.

44′: Κίτρινη κάρτα και στον Σέρεμετ, για διαμαρτυρία.

44′: Αποβάλλεται ο Κανακούδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα! Ο Ουμπίντες του έκλεψε την μπάλα και ο αριστερός μπακ της Δόξας τον σταμάτησε με σκληρό φάουλ, ενώ είχε ήδη μία κίτρινη από το 10′.
Με δέκα παίκτες θα αγωνιστεί στο υπόλοιπο παιχνίδι η Δόξα Δράμας…

39′: Ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Νέτο από τα δεξιά, σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους ο Ντίκο, αλλά δεν βρίσκει καλά την μπάλα, η οποία φεύγει παράλληλα με την εστία των Δραμινών.

37′: Ευκαιρία για τη Δόξα. Σουτ – βολίδα του Λίμα από 35 μέτρα, η μπάλα φέυγει σύρριζα έξω από το αριστερό «Γ» του Βελλίδη, ο οποίος πάντως είχε… απογειωθεί και έδειχνε να ελέγχει την πορεία της μπάλας.

-Εσωτερικές αλλαγές από τον Μίχαλ Πρόμπιερζ, που έχει φέρει τον Νέτο στον άξονα της μεσαίας γραμμής, πλάι στον Τόχα, στέλνοντας τον Ουμπίντες στη δεξιά πλευρά και τον Κατίδη στην αριστερή.
Παράλληλα, έχει ήδη ξεκινήσει προθέρμανση ο Κώστας Καπετάνος.

31′: Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, μεγάλη απόκρουση από τον Βελλίδη! Ο Βάντερσον έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και έφτασε μέχρι την περιοχή, εξαπολύοντας δυνατό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε πέφτοντας στα αριστερά του και τελικά η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

28′: Καλή στιγμή για τον Άρη. Μακρινό σουτ του Σολτάνι, που δεν είχε καλό οπτικό πεδίο, αλλά η μπάλα καταλήγει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Σέρεμετ.

25′: Κίτρινη κάρτα στον Τόχα, για φάουλ στον Αμπουμπακάρι.

21′: Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι, επειδή αυνέχισε να παίζει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παρότι είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.
Η κάμερα δεν δείχνει πάντως να δικαιώνει το βοηθό διαιτητή Μπιτσίδη, που υπέδειξε οφσάιντ, αφού ο Γαλλοαλγερινός φαίνεται ότι καλυπτόταν! Κακώς υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση, κακώς ακυρώθηκε το γκολ του και φυσικά κακώς πήρε κάρτα…

20′: Με δέκα παίκτες συνεχίζει προς το παρόν η Δόξα, αφού ο Λεάντρο βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω σκισίματος στην ποδοκνημική.

17′: Υποψία ευκαιρίας για τη Δόξα. Εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη από αριστερά, παίρνει την κεφαλιά ο Τριποτσέρης, αλλά είναι αδύναμη και δεν ανησυχεί τον Βελλίδη, που μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

-Είναι το πρώτο γκολ του Ουμπίντες με τη φανέλα του Άρη. Παράλληλα, γίνεται ο ένατος σκόρερ των «κίτρινων» στο φετινό πρωτάθλημα.

13′: ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ (1-0)! Ο Χαβιέρ Ουμπίντες ανοίγει το σκορ με συρτό πλασέ έξω από την περιοχή, σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Σέρεμετ! Είχε προηγηθεί σέντρα του Νέτο από τα δεξιά και χέρι του Τριποτσέρη, που δεν καταλογίστηκε.

10′: Ανεκμετάλλευτο περνά το φάουλ του Άρη από τα δεξιά.

10′: Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη για πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Καζναφέρη, ο οποίος τον είχε περάσει και ξεχυνόταν από τη δεξιά πλευρά.

-Δραστήριο ξεκίνημα έχει κάνει ο Άρης, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να γίνει πραγματικά απειλητικός.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

19:31: Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι διαιτητές και οι δύο ενδεκάδες. Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι…

19:28: Ο τραυματίας Χαλίφα Σανκαρέ και ο τιμωρημένος Ρίκι Φατί, που βρίσκονται εκτός 18άδας, κάθονται μπροστά από τις θέσεις των δημοσιογράφων, στην κεντρική θύρα του γηπέδου.

19:17: Οι παίκτες των δύο ομάδων ολοκληρώνουν την προθέρμανσή τους και επιστρέφουν στα αποδυτήρια για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες.

18:57: Σε εξέλιξη βρίσκεται η προθέρμανση των δύο ομάδων. Δεν είναι πολύς ο κόσμος στις εξέδρες του γηπέδου αυτή την στιγμή, αλλά αρκετοί φίλαθλοι βρίσκονται έξω από αυτό και παρακολουθούν το ντέρμπι του μπάσκετ.

18:38: Η παρουσία του Σολτάνι αντί του Οικονομόπουλου, είναι η μοναδική αλλαγή που έχει η ενδεκάδα των κίτρινων, σε σχέση με το παιχνίδι Κυπέλλου της περασμένης Πέμπτης με τον Πανθρακικό.

18:35: Έχουν γίνει γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Η ενδεκάδα του Άρη: Βελλίδης, Καζναφέρης, Ντίκο, Λαζαρίδης, Μίσελ, Τόχα, Κατίδης, Ουμπίντες, Νέτο, Σολτάνι, Τσέζαρεκ.
Στον πάγκο: Γιακούποβιτς, Οικονομόπουλος, Ακόστα, Παπαζαχαρίας, Σανκαρέ, Καπετάνος, Τριανταφυλλάκος.

Η ενδεκάδα της Δόξας Δράμας: Σέρεμετ, Βέρτζος, Κανακούδης, Τριποτσέρης, Λεάντρο, Λίμα Σάντος, Αμπουμπακάρι, Κουμπρόγλου, Σικαλιάς, Αραβίδης, Βάντερσον.
Στον πάγκο: Σοϊλέδης, Γκαμπόρ, Πιτσόκος, Ρόκα, Ρούτσης, Στεργιανός, Μπριλάκης.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μιχάλης Βοσκάκης από τον Σύνδεσμο Ρεθύμνου.
Βοηθοί του θα είναι ο Δημήτρης Μπιτσίδης (Θράκης) και η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Καρδίτσας), ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας) και παρατηρητής ο Αντώνης Σίπκας (Φλώρινας).

Έχοντας μόνο μία νίκη στους έξι φετινούς εντός έδρας αγώνες τους, οι «κίτρινοι» δεν έχουν άλλα περιθώρια για απώλειες μέσα στο γήπεδό του, ειδικά άλλωστε απέναντι στην κατά τεκμήριο πιο αδύναμη ομάδα της Σούπερ Λίγκας.

Διαβάστε το ρεπορτάζ του PRESSARIS για το πώς φτάνουν οι δύο αντίπαλοι στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, αλλά και το αφιέρωμα στην προϊστορία των μεταξύ τους συναντήσεων.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!